Czego nie lubią komary ? Poznajcie olejki eteryczne na komary
Często pytacie jakiego zapachu nie lubią komary ? I nie jest to prosta odpowiedz, ponieważ jest wiele możliwości i wiele różnych gatunków komarów oraz moskitów, które w różnym stopniu reagują na uporczywy dla nich zapach. Dlatego przeczytaj poniższe propozycje i dowiedz się jaki olejek na komary wybrać dla siebie.Jakie olejki eteryczne na komary, poznajcie sprawdzone olejki:
EUKALIPTUS CYTRYNOWY Eucalyptus citriodora ma świeży i cytrusowy zapach, który ludzie uwielbiają, ale komary nienawidzą. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zatwierdziło nawet olejek eukaliptusowy jako skuteczny składnik środka odstraszającego komary. Badania potwierdzają tę deklarację – wykazując, że mieszanka 32% cytrynowego olejku eukaliptusowego może zapewnić ponad 95% ochronę przed komarami przez trzy godziny.
CYTRONELLA – Cymbopogon winterianus to najbardziej znany OLEJEK NA KOMARY. Jest jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych, które odstraszają skutecznie komary. Cytronella działa tak dobrze, ponieważ maskuje zapachy atrakcyjne dla owadów, a mianowicie dwutlenek węgla i kwas mlekowy. Naturalna Cytronella ma świeży, drzewno-słodki zapach i pochodzi z indonezyjskiej wyspy Jawa. Poza odstraszaniem owadów, jego zapach może pomagać w utrzymaniu zdrowego układu oddechowego, a także skutecznie relaksuje. Cytronella ma działanie antyseptyczne i pomaga chronić przed chorobami sezonowymi.
TRAWA CYTRYNOWA – olejek z trawy cytrynowej. Trawa cytrynowa jest blisko spokrewniona z cytronelą, która jest dobrze znana z tego, że jest doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym owady. Trawa cytrynowa skutecznie odstrasza pchły, muchy, muszki owocówki, moskity, komary i kleszcze. Olejek ten ma świeży, trawiasto-cytrusowy zapach z delikatnym ziemistym odcieniem. Trawa cytrynowa ma właściwości przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne.
DRZEWO CEDROWE – Olejek z Drzewa Cedrowego naturalnie odstrasza różne owady. Olejek Cedrowy odstrasza wiele uciążliwych owadów, takich jak komary, muchy czy rybiki. Świetnie nadaje się też do odstraszania pełzających szkodników, takich jak mrówki, pchły, roztocza, kleszcze i wszy. Drzewo cedrowe ma właściwości energetyzujące, które mogą zwiększać poziom koncentracji oraz skupienia.
DRZEWO HERBACIANE – Melaleuca alternifolia pozyskiwany jest z liści drzew rosnących w Australii. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest dobrze znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych, które sprawiają, że świetnie nadaje się do przygotowania domowych środków czyszczących oraz kosmetyków. Oprócz tych wszystkich zastosowań drzewo herbaciane jest również doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym niektóre owady. Warto wiedzieć, że każdy renomowany producent olejku herbacianego powinien podawać łacińską nazwę Melaleuca alternifolia oraz kraj jego pochodzenia. Zawsze kupuj olejek herbaciany o stężeniu związków terpenowych od 10 do 40%, gdyż jest on głównym składnikiem antyseptycznym olejku z drzewa herbacianego. Olejek herbaciany AromatherapyOils zawiera w swoim składzie bardzo wysokie stężenie związków terpenowych przekraczające 30%.
MIĘTA PIEPRZOWA – Mentha piperita – dla nas zapach mięty pieprzowej jest świeży i orzeźwiający, a dla owadów jest nie do wytrzymania. Mięta pieprzowa jest doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym mrówki, mszyce, pluskwy, karaluchy, pchły, muszki owocówki, komary, ćmy, pająki. Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne. Jest znany jako doskonały na bóle mięśni, stawów oraz bóle głowy. Zwiększa poziom energii i stymuluje. Użyj mięty pieprzowej, aby pozbyć się natrętnych owadów. Zmieszaj 25 kropli mięty ze szklanką wody w butelce z rozpylaczem. Dobrze wstrząśnij, a następnie spryskaj miejsca w których owady wchodzą do domu.
LAWENDA – Lavandula angustifolia jest doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym owady. Ten bardzo wszechstronny olej, pomaga odstraszać wszelkiego rodzaju uporczywe owady takie jak: komary, muchy, mrówki, ćmy, pająki, kleszcze i muszki owocówki. Olejek ten ma niezwykły wpływ na organizm. Jest pełen antyseptycznych, przeciwgrzybiczych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających właściwości, co czyni go jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych, który znajdzie zastosowanie w każdym domu. Lawenda uspokaja, łagodzi stres i zachęca do snu, a jego kojące właściwości są również w stanie leczyć ukąszenia owadów.
GERANIUM – Pelargonium graveolens to kolejny kwiatowy olejek eteryczny które zapachu nie lubią komary. Wydziela on silny kwiatowy zapach, którego nienawidzą komary. W rzeczywistości pelargonie z których destylowany jest olejek geraniowy, są często sadzone w ogrodach, aby odstraszyć owady i pomóc chronić inne rośliny. Badania nad olejkiem geranium jako środkiem odstraszającym komary wykazały, że czas jego działania wynosi od godziny do nawet siedmiu godzin.
TYMIANEK – Thymus vulgaris zawiera pięć substancji zwalczających owady zwanych monoterpenami: karwakrol, p-cymen, linalol, alfa-terpinen oraz tymol, które pomagają odstraszać komary, kleszcze oraz inne owady. Naturalny Olejek Tymiankowy ma ostry, świeży, kamforowy zapach. Tymianek jest antyseptyczny, przeciwbakteryjny, przeciwskurczowy i działa uspokajająco. Wspiera układ oddechowy, zabija bakterie oraz łagodzi stres i niepokój.
GOŹDZIK – Syzygium aromaticum posiada pewne właściwości odstraszające komary, ze względu na swoje silne aromatyczne właściwości. Goździki mają intensywny, pikantny zapach, który niektóre komary mogą odczuwać jako nieprzyjemny. W związku z tym, niektórzy ludzie stosują olejek goździkowy w celu odstraszania tych owadów. Jednak skuteczność olejku goździkowego w odstraszaniu komarów może być różna w zależności od wielu czynników, takich jak preferencje zapachowe komarów, rodzaj komara i warunki otoczenia.
Jeżeli jednak nie macie czasu na samodzielne przygotowanie mieszanki olejków, możecie wypróbować gotowe 100% naturalne mieszanki:
Mieszanka Wycieczkowa – pachnie świeżo, cytrusowo – kwiatowym, delikatnie drzewnym aromatem. Jest idealna do stosowania w dyfuzorach do olejków eterycznych lub do przygotowania poręcznego roll on. Główne składniki tej mieszanki to olejek cytronella oraz trawa cytrynowa, które mają potwierdzone właściwości, wiecie jakie….. dlatego idealnie sprawdzi się on w letnie wieczory na balkonie, tarasie czy wycieczce.
Room Spray Mieszanka Wycieczkowa – to Twój niezbędnik do skutecznego odświeżania i oczyszczania powietrza, niezależnie od miejsca Twego przebywania. Wykorzystując wyjątkową siłę czystych olejków eterycznych AromatherapyOils, stworzyliśmy formułę, która nie tylko zapewnia niepowtarzalną świeżość, ale również harmonizuje przestrzeń wokół Ciebie, tworząc przyjemną atmosferę relaksu i spokoju. Nasz spray, zainspirowany naturą, działa nie tylko kojąco na zmysły, ale i wspomaga utrzymanie czystości powietrza z dala od niepożądanych elementów, zapewniając ochronę i świeżość zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas zewnętrznych aktywności na balkonie, w parku czy podczas wakacyjnych podróży.
Jak stosować olejki eteryczne do odstraszania komarów?
Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania olejków eterycznych do odstraszania komarów i ochrony rodziny przed tymi szkodnikami. Oto kilka różnych metod, które możesz wypróbować tego lata.
Dyfuzja
Dyfuzor do olejków eterycznych to idealne rozwiązanie do stosowania w pomieszczeniach, aby odstraszyć komary oraz inne nieprzyjemne owady. Ta metoda jest przydatna w przypadku wewnętrznych lub zamkniętych przestrzeni zewnętrznych. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać kilka kropli ulubionego olejku odstraszającego owady do dyfuzora, włączyć go i poczekać, aż nieprzyjemny dla owadów zapach rozprowadzi się w pomieszczeniu i wypełni przestrzeń. Wypróbuj mieszankę olejków eterycznych odstraszającą komary i dodaj do dyfuzora olejki eteryczne: 4 x trawa cytrynowa, 3 x goździk, 3 x cynamon kora.
Spray DIY
Innym sposobem użycia olejków eterycznych do odstraszania komarów jest stworzenie własnego sprayu. Ta przydatna i skuteczna metoda w przypadku wyjścia do lasu i stosowania na zewnątrz. Aby stworzyć szybki spay, napełnij 100 ml butelkę ze spryskiwaczem wodą, dodaj dwie łyżki czystego alkoholu oraz około 60 kropli olejku eterycznego (lub kilku aby nie przekraczać łącznie 60 kropli). Tak przygotowany spray na komary, spryskaj obszar, w którym chcesz pozostać wolny od owadów. Zawsze wstrząśnij go przed użyciem. Możesz również skorzystać z gotowej mieszanki wycieczkowej – kliknij tutaj.
Stosowanie miejscowo DIY
Jeśli chcesz, aby Twoja skóra była zabezpieczone i odporna na komary, możesz zastosować miejscowo olejki eteryczne. Jednak zanim to zrobisz, powinieneś rozcieńczyć je wybranym olejem nośnikowym, takim jak olej jojoba lub olej kokosowy. Podczas rozcieńczania upewnij się, że używasz odpowiedniego stosunku olejku eterycznego do oleju nośnikowego. W tym przypadku są to 5 – 6 krople olejku eterycznego na 10 ml oleju nośnikowego, co oznacza rozcieńczenie 3%. Po bezpiecznym rozcieńczeniu olejku możesz nałożyć go na skórę – uważając, aby unikać wrażliwych obszarów, takich jak oczy, usta, uszy itp. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź czy nie występuje reakcja alergiczna na dany olejek.
A jakiego zapachu nie lubią komary oraz inne owady:
Chrząszcze: drzewo cedrowe, słodka pomarańcza, mięta pieprzowa, tymianek
Ćmy: drzewo cedrowe, cytronella, lawenda, słodka pomarańcza, mięta pieprzowa, mięta
Karaluchy: drzewo cedrowe, cynamon, eukaliptus, cytryna, słodka pomarańcza, mięta pieprzowa, tymianek
Mszyce: drzewo cedrowe, goździk, koper włoski, lawenda, palmarosa, mięta pieprzowa, mięta
Mrówki: czarny pieprz, cynamon, słodka pomarańcza, cytryna, grejpfrut, bergamotka, goździk, mięta pieprzowa, mięta, drzewo herbaciane
Muchy: drzewo cedrowe, lawenda, trawa cytrynowa, paczula, mięta pieprzowa, rozmaryn, mięta, drzewo herbaciane, tymianek
Muszki owocówki: bazylia, goździk, eukaliptus, lawenda, trawa cytrynowa, mięta pieprzowa
Karaluchy: drzewo cedrowe, cynamon, eukaliptus, cytryna, słodka pomarańcza, mięta pieprzowa, tymianek
Kleszcze: drzewo cedrowe, cytronella, eukaliptus, geranium, lawenda, trawa cytrynowa, słodka pomarańcza, rozmaryn, szałwia, drzewo herbaciane, tymianek
Komary: drzewo cedrowe, cynamon, cytronella, goździk, eukaliptus, geranium, lawenda, trawa cytrynowa, słodka pomarańcza, mięta pieprzowa, rozmaryn, mięta
Osy: czarny pieprz, cynamon, goździk, geranium, trawa cytrynowa, mięta pieprzowa
Pająki: drzewo cedrowe, cynamon, cytronella, goździk, lawenda, cytryna, słodka pomarańcza, mięta pieprzowa, mięta
Pchły: drzewo cedrowe, cytronella, eukaliptus, lawenda, trawa cytrynowa, słodka pomarańcza, mięta pieprzowa
Pluskwy: cynamon, goździk, mięta pieprzowa, eukaliptus, lawenda, tymianek, drzewo herbaciane
Rybiki: drzewo cedrowe, cynamon
Add comment