Naturalne olejki eteryczne do świec sojowych
Naturalne, zapachowe świece sojowe są bardzo popularne, przez co coraz więcej osób próbuje wytwarzać je samodzielnie w domu. Jest to czynność, która stymuluje kreatywność oraz pozwala przyjemnie spędzić czas. Dzięki takiemu rozwiązaniu można samodzielnie zdecydować o wyglądzie i formie świecy, w jakiej zostanie zalana, a co najważniejsze, jaki będzie jej zapach. W sklepach internetowych dostępnych jest wiele rodzajów wosków, parafin, barwników, syntetycznych olejków zapachowych oraz naturalnych olejków eterycznych. Dlatego należy pamiętać i przestrzegać kilku zasad, podczas wytwarzania świec.
Po pierwsze – wybierz dobrej jakości 100% naturalny wosk, który wolno się spala w niskiej temperaturze i ma delikatny zapach. Jest wiele wosków naturalnych, jak wosk sojowy, pszczeli, kokosowy, a także różne mieszanki wosków naturalnych. Woski naturalne mają delikatny zapach, spalają się czyściej i w niższych temperaturach, niż parafina. Niestety, poza zaletami jedyna ich wada to fakt, że są droższe od parafiny. Wyższą cenę rekompensuje: znacznie dłuższe palenie takiej świecy, jest przyjazna środowisku, nie zawiera ropopochodnych substancji, są w 100% biodegradowalne, a podczas palenia nie wytwarzają niebezpiecznych związków chemicznych. Wosk sojowy pali się wolniej, niż wosk parafinowy, dzięki czemu świeca starcza na dłużej. Spala się czyściej, co skutkuje mniejszą ilością sadzy i dymu w powietrzu. Co więcej, wosk sojowy dłużej utrzymuje naturalne zapachy i uwalnia je powoli i mniej intensywnie.
Po drugie – stosuj wyłącznie naturalne knoty, najlepiej ekologiczne.
Po trzecie – robiąc świece, nie używaj barwników, gdyż są syntetyczne, nie podnoszą jakości Twoich świec, a jedynie dodają niepotrzebnej chemii do produktu.
Po czwarte – stosuj wyłącznie naturalne olejki eteryczne do świec sojowych zamiast mocnych, syntetycznych aromatów, czy sztucznych olejków zapachowych. Oczywiście olejki eteryczne są znacznie droższe, ponieważ są naturalne i nie zawierają wzmacniaczy zapachu. Dlatego, aby zrekompensować moc, podczas tworzenia świec zapachowych, czasami musimy użyć większej ilości olejków eterycznych, aby otrzymać bardziej intensywny zapach. Oczywiście wszystko zależy od olejku, ponieważ każdy naturalny olejek eteryczny ma inną intensywność i inaczej zachowuje się w wosku sojowym, niektóre olejki będą zupełnie niewyczuwalne w palącej się świecy. Kolejnym plusem olejków eterycznych jest to, że możemy mieszać zapachy otrzymując niesamowite naturalne, złożone aromaty, których nie otrzymamy stosując sztuczne olejki.
Po piąte – stosując 100% naturalne olejki eteryczne do świec sojowych, jako podstawowe zapachy należy wybierać olejki eteryczne o wysokiej temperaturze zapłonu, aby stracić jak najmniej aromatu. Mieszając olejki eteryczne z woskiem sojowym zawsze sprawdzaj temperaturę wosku, a olejki eteryczne dodawaj przy temperaturze wosku niższej, niż temperatura zapłonu danego olejku eterycznego.
Po szóste – zawsze sprawdzaj w jaki sposób używać dany wosk sojowy. Wszyscy znani producenci wosku sojowego udostępniają informacje o jego temperaturze topnienia, temperaturze zapłonu, temperaturze rozlewania oraz maksymalnej ilości olejku, jaki dany wosk potrafi przyjąć.
Oczywiście stworzenie doskonałej 100% naturalnej, zapachowej świecy sojowej nie jest proste i wymaga wielu prób, aby osiągnąć satysfakcjonujący i niepowtarzalny efekt. Stosując naturalne olejki eteryczne możemy mieszać różne olejki, aby otrzymać złożony, głęboki aromat inny, niż sztuczne, agresywnie – intensywne syntetyczne zapachy.
Podsumowując, stosując olejki eteryczne do świec sojowych otrzymujemy produkt w 100% naturalny, który ma niesamowity, mniej lub bardziej intensywny zapach. Stworzona w ten sposób świeca będzie w 100% biodegradowalna. Nie będzie zawierała niebezpiecznej chemii, syntetycznych i ropopochodnych zapachów, co w dzisiejszym świecie nasączonym sztucznymi produktami jest niesamowicie istotne dla wszystkich osób dbających o środowisko naturalne.
Często pytacie nas o temperaturę zapłonu olejków eterycznych i czy nie zapalą się one w połączeniu z ogniem świecy sojowej. Naturalne olejki eteryczne samodzielnie są substancjami łatwopalnymi, a ich temperatura zapłony wynosi od 30 do 120 st. C, a więc przy bezpośrednim kontakcie z ogniem ulegną one zapłonowi. Co ciekawe większość olejków syntetycznych ma temperatury zapłonu od 50 do 65 st. C, a więc również przy bezpośrednim kontakcie z otwartym ogniem ulegną zapaleniu. Temperatura podczas zapłonu zapałki przekracza 200 st C, a płomień świecy ma temperaturę od 600 do 1200 st. C. To wszystko oznacza, że bez względu jaki rodzaj olejku dodajemy do wosku nie można tego robić przy otwartym ogniu i zawsze należy zachować zasady bezpieczeństwa.
Ile olejku eterycznego do świecy ?
Niestety odpowiedz na to pytanie nie jest proste, ponieważ naturalne olejki eteryczne mają różną temperaturę zapłonu oraz inną intensywność a także inaczej uwalniają aromat w wosku naturalnym. Jest wiele rodzajów wosku naturalnego i każdy ma inne wymagania, temperaturę topnienia oraz inna wchłanialność olejku. Dlatego stosowanie naturalnych olejków eterycznych w świecach wymaga testów, testów i jeszcze raz testów. Podstawowa zasada to nie stosować olejków o niskich temperaturach zapłonu samodzielnie, ponieważ ich zapach „zniknie”. To ile olejku eterycznego do świecy ? Zacznijcie od 4% olejku w stosunku do masy wosku przed rozpuszczeniem. Nigdy nie przekraczajcie maksymalnej ilości olejku, którą rekomenduje producent danego wosku. Zawsze odczekajcie 10 – 14 dni, aż świeczka odpocznie i dopiero wtedy testujcie zapach.
Podsumowując:
Niestety, nie ma idealnej listy olejków eterycznych które są dobre do stosowania w świecach sojowych i zawsze sprawdzą się idealnie, oddając cały aromat. Wszystko zależy od rodzaju wosku, proporcji, wykonania oraz wielu, wielu, naprawdę wielu testów. Poniżej przedstawiamy Wam listę olejków o temperaturach zapłonu powyżej 60 st. C, od których można zacząć przygodę z tworzeniem własnych świec zapachowych.
Oto podstawowe olejki do świec sojowych o bardzo wysokiej temperaturze zapłonu powyżej 100 st. C.
Amyris – olejek amyrisowy
Zapach tego olejku jest łagodny, słodko balsamiczny, przypominający delikatnie drzewo sandałowe. Amyris jest znany ze swoich niesamowitych właściwości uspokajających, kojących i relaksujących, dzięki czemu jest powszechnie stosowany w celu zmniejszania stresu oraz medytacji. Dobrze komponuje się z olejkami kamforowymi, cytrusowymi, ziemistymi, kwiatowymi, ziołowymi, miętowymi, pikantnymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 110 st. C
Mirra – olejek mirrowy
Mirra ma wyjątkowy ciepły, ziemisto – żywiczny zapach, który z czasem staje się drzewny i słodki. Dobrze komponuje się z bergamotką, grejpfrutem, szałwią muszkatołową oraz paczulą, a klasyczny blend otrzymamy z połączenia mirry z kadzidłem.
Temperatura zapłonu: 100 st. C
Paczula – olejek paczuli
Naturalny olejek Paczulowy jest szeroko stosowany w Aromaterapii oraz perfumerii. Ma ciepły, ziemisty aromat ze świeżymi owocowymi tonami. Egzotyczny zapach paczuli znany jest z tego, że ma właściwości uziemiające i równoważące emocje. Ponadto dzięki swojemu działaniu jako afrodyzjak, zyskał popularność w latach 60 tych XX wieku i była ulubionym zapachem kojarzonym z ruchem hippisowskim.
Temperatura zapłonu: 110 st. C
Cassia – olejek cassia
Naturalny olejek cassia jest genetycznie spokrewniony z cynamonem, dlatego często sprzedawany jest jako olejek cynamonowy, a tak naprawdę jest jedynie do niego podobny. Cassia ma mocny, ciepły i jednocześnie ostry, korzenny aromat, który ociepla atmosferę. Zapach podnosi na duchu, uspokaja i rozgrzewa. Olejek cassia dobrze komponuje się z zapachami korzennymi, drzewnymi i cytrusowymi.
Temperatura zapłonu: 100 st. C
Palmarosa – olejek palmarosa
Olejek ten ma piękny kwiatowy słodki zapach delikatnie przypomina różaną nutę. Ma wiele zastosowań w aromaterapii jako pomocna w podnoszeniu i stabilizowaniu emocji. Olejek palmarosa dobrze łączy się z olejkami kwiatowymi, korzennymi, drzewnymi oraz cytrusowymi
Temperatura zapłonu: 100 st. C
Olejek cedrowy – Cedr Atlaski
Drzewo cedrowe ma świeży, drzewny i lekko słodki zapach. Olejek cedrowy pomaga uspokoić emocje, może również łagodzić stres i napięcie. Cedr Atlaski jest również doskonałym olejkiem do tworzenia niesamowitych mieszanek dyfuzorowych, ponieważ wnosi bogaty, drzewny, subtelnie słodki aromat i dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kamforowymi, ziemistymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 100 st. C
Olejek cedrowy – Cedr Himalajski
Olejek z himalajskiego drzewa cedrowego ma słodko-drzewny, lekko ostry i jednocześnie dymno-balsamiczny aromat. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym jest niezbędny do wspierania i utrzymania zdrowego układu oddechowego. Olejek stosowany w dyfuzorze uwalnia suchy, drzewny, balsamiczny zapach z lekko pikantnymi nutami, który cudownie uspokaja umysł. Doskonale łączy się z olejkami kamforowymi, cytrusowymi, ziemistymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 100 st. C
Wetiwer – olejek wetiwerowy
Naturalny olejek wetiwerowy jest szeroko stosowany w Aromaterapii dzięki właściwościom relaksującym i równoważącym emocje. Ten olejek ma ziemisty, drzewny, głęboki zapach. Olejek jest pełen właściwości antyseptycznych i przeciwskurczowych, które mogą pomóc w promowaniu spokojnego snu i stymulowaniu krążenia. Dobrze komponuje się z olejami ziemistymi, miętowymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 100 st. C
Kolejna grupa to olejki do świec sojowych o wysokiej temperaturze zapłonu powyżej 70 st. C.
Olejek Brzozowy
Olejek brzozowy ma świeży, słodko-ostry, energetyzujący zapach. Olejek eteryczny z brzozy dobrze łączy się z olejkami cytrusowymi, ziemistymi, drzewnymi, korzennymi oraz kamforowymi.
Temperatura zapłonu: 96 st. C
Olejek Wintergreen
Wintergreen ma świeży słodko – miętowy zapach. Jego orzeźwiający aromat oczyszcza przestrzeń, jednocześnie usuwając niechciane zapachy i pobudzając zmysły. Jeżeli czujesz się zmęczony, przepracowany lub doświadczasz stresu i napięcia, olejek wintergreen to idealny środek łagodzący.
Temperatura zapłonu: 95 st. C
Olejek Goździkowy
Olejek goździkowy ma słodko-korzenny zapach. Jest środkiem antyseptycznym i antywirusowym, co czyni go doskonałym olejem na problemy skórne. Ma energetyzujący wpływ na umysł. Dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 93 st. C
Olejek Geraniowy
Ma piękny, kwiatowy zapach podobny do różanego. Geranium ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Wspiera również na poziomie emocjonalnym, ponieważ promuje stabilność i równowagę. Dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 91 st. C
Olejek Cynamonowy z liści
Jest to jeden z najpopularniejszych olejków stosowanych do świec sojowych. Ma ciepły, korzenny, mocny zapach, który wpada delikatnie w zapach goździkowy. Cynamon zmniejsza uczucie wyczerpania oraz rozluźnia, a także doskonale nadaje się do oczyszczania powietrza. Dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi
Temperatura zapłonu: 88 st. C
Olejek Ylang Ylang
Olejek ma słodki, egzotyczny, kwiatowy zapach, który jest jednym z najbardziej poszukiwanych tropikalnych aromatów. Ylang Ylang ma działanie antyseptyczne. W aromaterapii olejek Ylang Ylang jest używany w celu zmniejszenia napięcia i stresu oraz promowania pozytywnego nastawienia. Dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 86 st. C
Olejek z Szałwii Muszkatołowej
Ten olejek ma ziemisty i kwiatowo-zielny aromat. Szałwia ma zdolności uspokajające, które wywołują uczucie relaksu, jasności i spokoju, jednocześnie łagodząc zawroty głowy, niepokój i drażliwość. Dobrze komponuje się w mieszankach z olejkami cytrusowymi, ziołowymi, miętowymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 81 st. C
Olejek Ho Wood
Naturalny olejek z drzewa Ho Wood pachnie świeżo, drzewnie z subtelnymi nutami kwiatowymi podobnymi do drzewa różanego. Olejek z drzewa ho wood znany jest ze swoich właściwości oczyszczających, relaksujących i podnoszących na duchu. Olejek można łączyć z zapachami drzewnymi, ziemistymi, kamforowymi, cytrusowymi i ziołowymi.
Temperatura zapłonu: 77 st. C
Olejek Ho Leaf
Naturalny Olejek Ho Leaf ma słodki, delikatnie ostry, kwiatowo – drzewny aromat podobny do zapachu drzewa różanego. Zapach olejku Ho Leaf podnosi na duchu, równoważy emocje i uspokaja umysł. Olejek ten dobrze łączy się olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, ostrymi oraz drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 76 st. C
Olejek z Gałki Muszkatołowej – Gałka Muszkatołowa
Ten olejek ma bogaty, ostry i jednocześnie słodki zapach. Gałkę muszkatołową można stosować w celu łagodzenia bólów głowy, migren lub bólu mięśni. Jego aromat ma działanie uspokajające i może pomóc zmniejszyć stres. Dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 75 st. C
Olejek Lawendowy
Lawenda ma słodki, świeży i jednocześnie zielno – kwiatowy zapach. Olejek ten ma niezwykły wpływ na organizm. Jest pełen antyseptycznych, przeciwgrzybiczych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających właściwości, co czyni go jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych, który znajdzie zastosowanie w każdym domu. Lawenda uspokaja, łagodzi stres i zachęca do snu. Olejek eteryczny lawendowy dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 74 st. C
Bergamotka miętowa
Olejek eteryczny z bergamotki miętowej emanuje orzeźwiającym, inspirującym aromatem, który jest połączeniem łagodnych cytrusów z delikatnymi nutami mięty.
Temperatura zapłonu: 72 st. C
Lawenda Francuska
Olejek z Lawendy francuskiej jest destylowany z roślin uprawianych w górskich terenach Prowansji na wysokości od około 800 do 1200 m n.p.m. Olejek z lawendy francuskiej jest znacznie trudniej pozyskiwany, z uwagi na mniejsze zbiory oraz większą ilość kwiatów potrzebną do jego destylacji niż w przypadku lawendy bałkańskiej. Lawenda francuska ma świeży, mocno kwiatowy zapach z delikatną ziołowo – słodką nutą. Olejek z lawendy francuskiej idealnie łączy się z kwiatowymi, cytrusowymi, drzewnymi
Temperatura zapłonu: 70 st. C
Olejek z Mięty pieprzowej
Olejek ma bardzo przenikliwy, trawiasto-miętowy kamforowy zapach. Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne. Mięta pieprzowa dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, ziemistymi, ziołowymi, miętowymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 71 st. C
Cytronella
Naturalny olejek z cytronelli ma świeży, drzewno-słodki zapach. Oryginalny olejek cytronellowy AromatherapyOils pochodzi z indonezyjskiej wyspy Jawa. Z uwagi na świeży zapach, olejek ten jest często stosowany do produkcji mydeł oraz świec. Jest również szeroko stosowany jako środek odstraszający owady, jednak jego świeży zapach może pomagać w utrzymaniu zdrowego układu oddechowego, a także skutecznie relaksuje. Dobrze komponuje się z olejkami kamforowymi, cytrusowymi, ziołowymi, kwiatowymi, miętowymi, pikantnymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 70 st. C
Eukaliptus cytrynowy
Olejek z eukaliptusa cytrynowego ma orzeźwiający, słodko – balsamiczny, cytrynowy aromat podobny do olejku z cytronelli. Jest on destylowany z liści rośliny Eucalyptus citriodora rosnącej w Indonezji i ma te same właściwości terapeutyczne co olejek eukaliptusowy, a jednocześnie znacznie słodszy i delikatniejszy zapach.
Temperatura zapłonu: 70 st. C
Olejki do świec sojowych o temperaturze zapłonu powyżej 60 st. C.
Olejek May Chang
Naturalny olejek May Chang – Litsea Cubeba ma rześki, cytrusowo kwiatowy aromat. May chang działa tonizująco i odświeżająco. Dobrze komponuje się z zapachami drzewnymi, kamforowymi, kwiatowymi i cytrusowymi.
Temperatura zapłonu: 68 st. C
Olejek Neroli
Olejek eteryczny Neroli jest destylowany z kwiatów drzewa gorzkiej pomarańczy, Citrus aurantium. Niebiański zapach Neroli to połączenie słodkich kwiatowych aromatów z cytrusami. Ze względu na swoją zdolność uspokajania, Neroli stanowi doskonały dodatek do mieszanek olejków służących do relaksacji oraz łagodzenia stresu i napięcia nerwowego. Olejek Neroli jest niezwykle popularny w przemyśle perfumeryjnym oraz kosmetycznym, ponieważ uważa się, że stosowany w produktach do pielęgnacji skóry i włosów działa na nią pozytywnie, zmniejszając oznaki starzenia oraz zmniejszając widoczność blizn i rozstępów. Olejek Neroli dobrze komponuje się z cytrusowymi, drzewnymi, korzennymi, kwiatowymi.
Temperatura zapłonu: 67 st. C
Olejek Bazyliowy
Bazylia emituje ciepły, słodki, świeżo kwiatowy i chrupiący ziołowy zapach. est uważany jako oczyszczający umysł olej do duchowej medytacji. Bazylia jest uważana za stymulującą, uspokajającą, oraz energetyzującą i zmniejszającą uczucie napięcia. Dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, ziołowymi, miętowymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 65 st. C
Olejek Petitgrain
Ma on cytrusowy, pieprzny aromat, który odświeża, podnosi na duchu i wypełnia przestrzeń energią. Petitgrain dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, drzewnymi oraz kwiatowymi.
Temperatura zapłonu: 65 st. C
Olejek z Trawy Cytrynowej
Olejek ma świeży, trawiasto-cytrusowy zapach z ziemistym odcieniem. Trawa cytrynowa ma właściwości przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne. Trawa cytrynowa dobrze komponuje się z olejkami kamforowymi, cytrusowymi, ziołowymi, kwiatowymi, miętowymi, pikantnymi oraz drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 65 st. C
Gurjun Balsam
Drzewny, ciepły i aromatyczny olejek eteryczny Gurjun Balsam otacza uczuciem spokoju i wyciszenia. Jego właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne sprawiają, że jest on stosowany w łagodzeniu problemów układu oddechowego.
Temperatura zapłonu: 65 st. C
Olejek Drzewo Herbaciane Cytrynowe
Cytrynowy olejek herbaciany ma delikatnie ziołowy, leczniczy aromat z wyczuwalną cytrynową nutą. Olejek ten jest destylowany z liści małego drzewa Leptospermum petersonii, które występuje endemicznie we wschodniej Australii i powszechnie znany jest jako olejek herbaciany o zapachu cytryny. Olejek ten ma wyczuwalny aromat trawy cytrynowej, natomiast lecznicze nuty zapachowe są bardziej subtelne niż w tradycyjnym drzewie herbacianym. Olejek ten dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, drzewnymi oraz kamforowymi.
Temperatura zapłonu: 63 st. C
Olejek Miętowy
Olejek eteryczny miętowy ma świeży miętowy zapach, jest on delikatniejszy niż olejek mięty pieprzowej. Olejek miętowy działa kojąco i oczyszczająco. Jego zapach zwiększa poziom energii, łagodzi ból głowy oraz oczyszcza zatoki. Olejek miętowy doskonale odświeża oraz poprawia koncentrację. Doskonale komponuje się z olejkami cytrusowymi, ziemnymi, ziołowymi i miętowymi.
Temperatura zapłonu: 65 st. C
Olejek imbirowy
Naturalny olejek eteryczny imbirowy jest szeroko stosowany w Aromaterapii dzięki właściwością rozgrzewającym. Ten olejek ma świeży, drzewno korzenny aromat. Imbir ma właściwości przeciwbólowe, przeciwutleniające i antyseptyczne. Działa rozgrzewająco na ciało, a jego zalety są prawie tak potężne jak świeżego imbiru. Imbir dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, kwiatowymi, korzennymi i drzewnymi.
Temperatura zapłonu: 66 st. C
Oczywiście można próbować stosować również olejki o niższych temperaturach zapłonu, mieszając je z innymi o wyższych temperaturach. Wymaga to jednak wielu testów i niestety, nie zawsze efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszych porad, już wiecie, jakie olejki do świec sojowych najlepiej stosować
Add comment