Olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność dzięki swoim wielorakim korzyściom zdrowotnym i terapeutycznym. Są one cenione za swoje właściwości relaksacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wiele innych. Jednak warto pamiętać, że to, co jest dobre dla nas, ludzi, nie zawsze jest bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Szczególnie ważne jest, aby być świadomym wpływu olejków eterycznych na zwierzęta domowe, takie jak psy.
W tym artykule skupimy się na tym, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne w domu, w którym mieszka pies. Omówimy, które olejki są bezpieczne dla psów, a które mogą stanowić zagrożenie, oraz jak wprowadzać aromaterapię w sposób, który będzie korzystny zarówno dla ludzi, jak i dla ich psich towarzyszy.
Naszym celem jest dostarczenie Wam praktycznych wskazówek i informacji, które pomogą Wam czerpać korzyści z olejków eterycznych, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i dobrostan Waszych zwierząt.
Jakie są olejki eteryczne bezpieczne dla psów?
Warto pamiętać, że psy mają potężnie rozwinięty zmysł węchu. Jest od kilku do kilkudziesięciu tysięcy razy czulszy od naszego – różne badania podają różne wyniki. A więc wdychanie przez psy nierozcieńczonych olejków eterycznych może podrażnić jego płuca i spowodować problemy z oddychaniem. Psy reagują pozytywnie na wiele olejków, ale równie ważne są te, których nie należy przy naszych pupilach stosować. Oto lista najczęściej stosowanych olejków eterycznych uważanych za bezpieczne dla naszych psów. Należy pamiętać, że podobnie jak u ludzi, nasz pies może nie akceptować każdego zapachu pomimo, że jest on na przykład uważany za bezpieczny. My również mamy psa, który jedne olejki uwielbia, a innych nie toleruje. Dlatego zawsze obserwuj reakcje psa, ponieważ jego komfort i bezpieczeństwo jest najważniejsze, o czym więcej piszemy w dalszej części.
Bergamotka (Citrus bergamia) – stwierdzono, że w przypadku psów, podobnie jak u ludzi, ma on działanie uspokajające i wyciszające, a więc może być stosowany w celu złagodzenia stresu i niepokoju. Bergamotka zawiera dużą ilość linalolu oraz octanu linalilu, które odpowiadają za jego wyciszające właściwości. Bergamotę można stosować aromatycznie w dyfuzorze do olejków eterycznych oraz miejscowo* rozcieńczając go w oleju nośnikowym, takim jak olej jojoba lub frakcjonowany olej kokosowy. * jeżeli zamierzasz stosować bergamotkę rozcieńczoną miejscowo, pamiętaj, aby wybrać bergamotkę BF – czyli bez zawartości fototoksycznego bergaptenu, aby nie poparzyć skóry psa podczas spacerów na słońcu. Olejek z bergamotki ma również właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antyseptyczne.
Drzewo cedrowe (Juniperus virginiana) – odstrasza pchły i kleszcze, działa relaksująco. Możesz zastoswać również inne rodzaje olejku z drzewa cedrowego: cedr atlaski albo himalajski. Drzewo cedrowe pomaga uspokoić nadpobudliwego psa, zmniejsza stres, odstrasza pchły i odświeża przestrzeń psa. Może również pomóc poprawić jakość snu psów. Olejek eteryczny z drzewa cedrowego ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu doskonale pomaga Twojemu psu leczyć rany i infekcje. Może również pomóc poprawić zdrowie układu oddechowego i złagodzić dyskomfort spowodowany alergią. Stosując olejek eteryczny z drzewa cedrowego u psa, ważne jest, aby stosować go w bardzo małych ilościach. Zacznij od zmieszania jednej kropli olejku z drzewa cedrowego w 100 ml oleju nośnego, takiego jak olej kokosowy lub jojoba. Następnie za pomocą wacika lub szmatki nałóż rozcieńczony olejek na sierść psa i wmasuj. Następnie podczas kąpieli dodaj kilka 2 – 3 kropli olejku cedrowego do szamponu psa.
Lawenda (Lavandula angustifolia) – uspokajający, pomaga przy stanach lękowych i stresie, bezsenności, lęku przed jazdą samochodem i chorobie lokomocyjnej. W niektórych przypadkach lawenda jest bezpieczna dla Twojego psa, natomiast w innych NIE. Olejek lawendowy ma bardzo silne działanie więc zawsze go rozcieńczaj olejkiem nośnikowym. Nigdy też go nie podawaj swojemu psu do jedzenia. Wybieraj zawsze olejek lawendowy sprawdzając nazwę botaniczną rośliny z której jest on destylowany oraz jego jakość, bezpieczny dla Twojego psa jest olejek z roślin Lavandula angustifolia. W ofercie AromatherapyOils znajdziecie również inne lawendy destylowane z tej samej odmiany i one również są bezpieczne dla Twojego psa: lawenda himalajska, grecka, francuska.
Rumianek niemiecki (Matricaria recutita) oraz Rumianek rzymski (Anthemis nobilis) – mają działanie kojące, pomagają w relaksacji i trawieniu. Uspokajający rumianek jest stosowany od tysięcy lat i jest najbardziej znany jako zioło relaksujące i łagodzące ból. Poza właściwościami relaksacyjnymi, olejek rumiankowy ma działanie przeciwzapalne, przeciwinfekcyjnie i przeciwpasożytnicze. Można go stosować miejscowo (rozcieńczony olejem nośnikowym), w celu: łagodzenia podrażnień skóry, reakcji alergicznych, pomaga łagodzić drobne oparzenia, uspokaja i relaksuje
Melisa (Melissa officinalis) – działa uspokajająco, wspomaga trawienie i relaks. Olejek z melisy zawiera substancje, które nadają mu szereg efektów terapeutycznych, m.in. działanie uspokajające i relaksujące, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, rozluźniające mięśnie i łagodzące ból. U psów melisę można stosować w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, w tym stresu, lęku, depresji i problemów trawiennych. U starszych psów melisę można stosować w leczeniu zaburzeń snu oraz zmniejszaniu pobudzenia i niepokoju spowodowanych dysfunkcjami poznawczymi. Rozcieńczony olejek bazowym, stosowany miejscowo jest również skutecznym środkiem dezynfekującym drobne skaleczenia i rany, a także skutecznym środkiem rozluźniającym mięśnie w przypadku odleżyn czy bólu.
Mirra (Commiphora myrrha) – działa antybakteryjnie, pomaga przy infekcjach i stanach zapalnych skóry. Jak każdy inny olejek eteryczny, jego skoncentrowana forma nie jest odpowiednia dla psów. Ale olejek rozcieńczony olejem nośnikowym jest całkowicie bezpieczny. Mirra ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, które mogą łagodzić podrażnienia i zmniejszać stany zapalne. Pierwszym sposobem zastosowania mirry może być inhalacja, czyli stosowanie w dyfuzorze do olejków eterycznych. Drugi sposób to stosowanie miejscowe. Ważne jest, aby w przypadku mniejszych psów sporządzać większe rozcieńczenia i ta zasada dotyczy to wszystkich olejków eterycznych. Pamiętaj, że zanim nałożysz olejek swojemu psu, koniecznie wypróbuj go najpierw na swojej skórze.
Kadzidło (Boswellia carterii) – działa na układ odpornościowy. Jego właściwości przeciwzapalne mogą pomagać w przypadkach zapalenia stawów i astmy. Olejek kadzidłowy jest bezpieczny dla psów, jeśli jest stosowany z umiarem. To świetny, uniwersalny olejek do stosowania u psów. Kadzidło jest olejkiem o słabszym działaniu, co czyni go bezpieczniejszym w wielu aspektach pielęgnacji zwierząt, w tym: leczeniu ran czy łagodzeniu niepokoju. Kadzidło Serrata (Boswellia serrata) jest również przyjazne dla psów.
Helichrysum (Helichrysum italicum) inaczej kocanka włoska ma wiele właściwości terapeutycznych, korzystnych dla zwierząt domowych, także dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Działa jako przeciwutleniacz, pomagając w detoksykacji psów. Olejek kocankowy ma również składniki przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne, dzięki czemu doskonale nadaje się do leczenia drobnych skaleczeń i urazów. Jest to jeden z najlepszych olejków eterycznych na problemy skórne zarówno u ludzi jak i u zwierząt domowych. Olejek z kocanki włoskiej ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i uśmierzające ból. Szybko leczy rany, a także ma zdolność zapobiegania i łagodzenia siniaków. Ponadto możesz go zastosować u swojego psa w sytuacjach takich jak: siniaki, drobne skaleczenia, drobne oparzenia, rany chirurgiczne. Rozcieńcz go olejem nośnikowym, takim jak olejek ze słodkich migdałów i nałożyć na dotknięty obszar. Olejek ten stosowany w dyfuzorze może wpływać relaksująco na Twojego psa.
Kardamon (Elettaria cardamomum) – główne korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania olejku eterycznego z kardamonu dotyczą układu trawiennego i oddechowego. Pomaga uspokoić żołądki psów cierpiących na częste bóle brzucha i nudności. Wiele osób zajmujących się psami używa go również, aby złagodzić niestrawność i gazy swojego zwierzaka. Wdychany kardamon jest jednym z najlepszych olejków eterycznych bezpiecznych dla zwierząt, wspomagających pracę układu oddechowego. Może poprawić oddychanie i pomóc zmniejszyć kaszel. Jako dodatkowy bonus normalizuje również apetyt.
Koper włoski (Foeniculum vulgare) – Olejek eteryczny ze słodkiego kopru włoskiego jest powszechnie wybierany dla zwierząt z problemami trawiennymi, takimi jak gazy, nudności, wzdęcia, zaparcia z zaburzeniami równowagi hormonalnej z ciążami urojonymi.
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) – jego zapach może wywołać u psów uczucie uspokojenia, a także działa jako środek odstraszający owady, taki jak pchły i komary. Warto pamiętać, że olejek rozmarynowy zawiera naturalną kamforą, która jest toksyczna dla psów. Z uwagi na bardzo intensywny zapach oraz skład tego olejku, jego stosowanie należy najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby zapewnić bezpieczne stosowanie.
Waleriana (Valeriana officinalis) – może pomóc w indukowaniu uczucia relaksu i zmniejszeniu stresu u niektórych psów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku psów cierpiących na lęki separacyjne oraz ogólne problemy związane ze stresem. U niektórych psów olejek walerianowy może pomóc w łagodzeniu niepożądanych zachowań, takich jak nadmierna pobudliwość, agresja czy obsesyjne zachowania.
Olejki eteryczne dla zwierząt – WSKAZÓWKI BEZPIECZEŃSTWA
Olejki eteryczne to skuteczny sposób, aby pomóc Twojemu milusińskiemu pod względem emocjonalnym, fizycznym i energetycznym. Warto jednak pamiętać, że stosowanie olejków bez umiaru i niezgodnie z zaleceniami, może być bardzo niebezpieczne. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z następującymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas ich stosowania.
- Nigdy NIE STOSUJ olejków na jakąkolwiek błonę śluzową. Dotyczy to oczu, nosa i genitaliów.
- Olejki eteryczne mogą powodować reakcje alergiczne skórne i inne problemy, jeśli są stosowane nieprawidłowo.
- Nigdy NIE STOSUJ olejków u noworodków, źrebiąt, szczeniąt, kociąt, ani innych zwierząt w wieku do jednego roku.
- Nigdy nie narzucaj zwierzęciu na siłę olejku eterycznego, chyba że jesteś lekarzem lub aromaterapeutą specjalizującym się i praktykującym w zakresie zwierząt.
- Wystarczy zaledwie jedna kropla olejku eterycznego, aby zaczął działać. Pamiętaj, że mniej znaczy lepiej i bezpieczniej.
- Zawsze ROZCIEŃCZAJ olejki eteryczne. Rozcieńczenie uważane za bezpieczne dla naszego psa to od 0,25% do maksymalnie 1% olejku eterycznego w oleju nośnikowym. Na przykład: 1% rozcieńczenie oznacza, że na 10 ml olejku nośnikowego dodajemy 2 krople olejku eterycznego, a 0,5% rozcieńczenie oznacza że na 10 ml olejku nośnikowego dodajemy 1 krople olejku eterycznego.
- Nie zostawiaj butelek z olejkiem w miejscu, gdzie zwierzę może je złapać i włożyć do pyszczka.
- Zdecydowanie zaleca się diagnostykę weterynaryjną zwierzęcia. Jeśli poszukujesz rozwiązania stosując olejki eteryczne, a nie jesteś pewien czy możesz ich użyć u swojego psa, zalecamy rozmowę z weterynarzem, który zna problemy zdrowotne Twojego zwierzęcia i może bezpiecznie dobrać odpowiedni olejek eteryczny.
- Jeśli zwierzę zacznie niepokojąco reagować, zaprzestań używania olejku. Obserwuj mowę ciała zwierzęcia, a w razie potrzeby skontaktuj się niezwłocznie z weterynarzem.
- Stosując olejki eteryczne przy zwierzętach staraj się robić notatki. Zapisuj jakie, ile i kiedy stosujesz dane olejki eteryczne. Dzięki temu nie przegapisz pozytywnych efektów (lub negatywnych, jeśli by się pojawiły) w zachowaniu zwierzęcia.
- Zawsze miej otwarte drzwi w pomieszczeniu, w którym stosujesz olejki, aby zwierzę mogło je swobodnie opuścić, jeśli poczuje dyskomfort lub dany olejek po prostu mu nie pasuje. Stosuj tą zasadę bez względu na to czy stosujesz olejki dla siebie, czy zwierząt.
- Nigdy nie spryskuj twarzy zwierzęcia żadnymi aromatycznymi płynami.
- Rozpoczynając swoją przygodę z poznawaniem aromatów dla swoich psów, nigdy NIE UŻYWAJ ICH WEWNĘTRZNIE. Inhalacje i zastosowania miejscowe są bardzo silne, skuteczne i sprawdzone. Dzięki tym dwóm zweryfikowanym metodom aplikacji, możesz uzyskać niesamowite rezultaty pomagając w bezpieczny sposób swojemu zwierzęciu.
- Stosując olejki eteryczne miejscowo u zwierząt możesz użyć maksymalnie jednoprocentowe rozcieńczenie olejków eterycznych. Oleje nośnikowe do stosowania u zwierząt to między innymi: jojoba, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej kokosowy frakcjonowany czy żel aloesowy.
- Aby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości i toksyczności narządowej, zazwyczaj stosujemy olejek nie dłużej niż dwa tygodnie, a następnie zapewniamy kilkudniowy okres odpoczynku naszemu zwierzęciu.
Jaki mogą być objawy zatrucia olejkami eterycznymi u psów
Monitoruj swojego psiego towarzysza za każdym razem, gdy używasz na nim lub w jego obecności, olejków eterycznych. Zwróć uwagę na objawy toksyczności olejków eterycznych, takie jak:
– podrażnienie skóry
– zaczerwienienie lub oparzenia warg, języka lub skóry
– nadmierny ślinotok
– wymioty
– słabość
– trudności w oddychaniu
– nieskoordynowany chód
– drżenie mięśni
Jeżeli jakikolwiek produkt zawierający olejek eteryczny pozostał na skórze lub sierści, należy go szybko zmyć na przykład delikatnym płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak nasz pies wykazuje którykolwiek z powyższych objawów klinicznych, należy natychmiast zabrać go do weterynarza. Późne leczenie może prowadzić do śmiertelnych powikłań zdrowotnych, takich jak na przykład uszkodzenie wątroby.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy mogę używać olejków eterycznych w domu, w którym jest pies ?
Tak, jeśli masz psa, możesz używać olejków eterycznych w domu. Pamiętaj tylko, aby wybierać bezpieczne dla niego rodzaje, zawsze sprawdzając nazwę botaniczną rośliny z której jest pozyskiwany. Jeśli wybierzesz inne olejki to stosuj je wyłącznie w pomieszczeniach, w których w tym czasie nie przebywa pies, a następnie dobrze wywietrz pomieszczenie.
Czy mogę używać dyfuzora przy psie ?
Tak, możesz użyć dyfuzora wokół swojego psa. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami, które podaliśmy powyżej. Nie pozwól, aby działał zbyt długo, gdyż długotrwałe narażenie może spowodować zatrucie lub dyskomfort psa. Zauważysz, że gdy pies poczuje dyskomfort, opuści pomieszczenie z dyfuzowanym olejkiem.
Które olejki eteryczne są niebezpieczne dla psa ?
To najważniejsze pytanie, dlatego następującą listę warto zapamiętać: Grapefruit, Drzewo herbaciane, Cynamon, Goździk, Tymianek, Anyż, Jałowiec, Sosna, Oregano, Wintergreen, Brzoza, Eukaliptus, Kamfora, Szałwia muszkatołowa, Bazylia, Cytronella.
Czy i jak można stosować olejki eteryczne na skórę psa ?
Tak, pod warunkiem rozcieńczenia, w stężeniu maksymalnym 0,25 – 1,0% olejku eterycznego w wybranym olejku nośnikowym.
Czy mogę stosować przy swoim psie olejki spoza powyższej listy bezpiecznych olejków ?
Tak, za wyjątkiem olejków potwierdzonych, jako niebezpieczne dla psów. Zawsze pamiętaj, że pies musi mieć możliwość opuszczenia pomieszczenia, a jeżeli to możliwe to po prostu nie dyfuzuj olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pies lub jego legowisko.