Olejek cedrowy właściwości
Historia stosowania
Olejek z drzewa cedrowego znany i stosowany jest od kilku tysięcy lat w wielu kulturach, głównie w regionach, których naturalnie występują drzewa cedrowe, takich jak Tybet, Ameryka Północna czy Afryka. Uważa się, że olej cedrowy stosowany był już w starożytnym Egipcie, więc jest to jeden z pierwszych olejków eterycznych, jakie kiedykolwiek uzyskano i używano w wielu celach. Właściwości przeciwbakteryjne i owadobójcze oleju cedrowego sprawiły, że był on niezbędny do stosowania w procedurach takich jak mumifikacja. Cedr znany był również z tego, że odprężał ciało i umysł, dzięki czemu nadawał się do stosowania podczas ceremonii religijnych, a nawet praktyk duchowych, takich jak wspólna modlitwa i medytacja. Dostępnych jest wiele różnych odmian olejku z drzewa cedrowego. Poznajcie trzy o najbardziej drzewnym, cedrowym aromacie.
Olejek z drzewa cedrowego Juniperus virginiana to drzewo cedrowe pochodzące z Ameryki Północnej. Olej cedrowy ma niesamowity świeży, drzewny i jednocześnie balsamiczny aromat. Zapach ten jest bardzo subtelny, z delikatną nutą przypraw.
Olejek z drzewa cedrowego Cedrus deodara jest destylowany z himalajskiego drzewa cedrowego rosnącego w Indiach. Ma on słodko-drzewny, lekko ostry i jednocześnie dymno-balsamiczny aromat z lekko pikantnymi nutami.
Olejek z drzewa cedrowego Cedrus atlantica pochodzi z północnej Afryki – Maroka. Ma on świeży, drzewny i lekko słodki zapach. Drzewo cedrowe ma właściwości energetyzujące, które mogą pomóc zwiększyć poziom koncentracji. Olejek cedrowy pomaga uspokoić emocje, może również łagodzić stres i napięcie.
Olejek cedrowy właściwości w skrócie. Wszystkie gatunki drzewa cedrowego uwalania energetyzujący zapach, który odświeża i ma właściwości pobudzające, poprawiające aktywność mózgu, jak i uspokajające organizm. Uważa się, że kojący zapach tego zmniejsza stres i łagodzi napięcie, co z kolei wspomaga odpoczynek organizmu, oczyszcza umysł oraz pomaga poprawić koncentrację. Właściwości antyseptyczne olejku eterycznego z drzewa cedrowego chronią organizm przed niebezpiecznymi bakteriami, o których wiadomo, że wywołują infekcje grzybicze, które mogą być szkodliwe dla skóry i ogólnego stanu zdrowia. Ta wrodzona właściwość gojenia się ran sprawia, że rozcieńczony olejkiem nośnikowym, olej cedrowy jest stosowany w niektórych kulturach na wszelkie skaleczenia i zadrapania. Jego niezwykłe właściwości przeciwzapalne sprawiają, że idealnie nadaje się do łagodzenia dolegliwości związanych z bólami mięśni, ich sztywnością oraz bólami stawów.
Olejek z drzewa cedrowego stosowany w zastosowaniach aromaterapeutycznych ma wprost niesamowite właściwości. Doskonale oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, odstrasza owady, zapobiega rozwojowi pleśni, poprawia aktywność mózgową, rozluźnia ciało, zwiększa koncentrację, zmniejsza nadpobudliwość, zmniejsza szkodliwy stres, łagodzi napięcie, oczyszcza umysł.
Olejek cedrowy właściwości relaksacyjne
Działa odprężająco
Olejek z cedru jest znany z tego, że sprzyja odprężeniu i może być stosowany w celu uspokojenia umysłu.
Poprawia samopoczucie
Będąc silnym środkiem uspokajającym i poprawiającym nastrój, olejek eteryczny z drzewa cedrowego odgrywa ważną rolę w łagodzeniu stresu i eliminowaniu różnych objawów lęku, takich jak niepokój czy kiepskie samopoczucie. Właściwości uspokajające i uziemiające również aktywnie pomagają w podniesieniu nastrój i promować uczucia nadziei i radości.
Wspomaga sen
Stosowany jako zabieg aromaterapeutyczny, olejek cedrowy może mieć właściwości uspokajające, dzięki czemu jest korzystny w łagodzeniu okazjonalnej bezsenności. Spróbuj użyć olejku cedrowego do aromaterapii lub dodaj kilka kropli połączonych z olejkiem nośnikowym do gorącej kąpieli przed pójściem spać.
Olejek cedrowy właściwości wspierające zdrowie
Działa antyseptycznie
Antyseptyczne właściwości olejku cedrowego są idealne do łagodzenia trądziku, plam i tłustej skóry, gdy jest zmieszany z olejkiem bazowym lub kremem. Olejek jest dostępny w wielu gotowych produktach do ochrony skóry.
Wspiera zdrowe włosy oraz skórę
Olejek cedrowy stosowany we włosach oczyszcza i poprawia krążenie w skórze głowy, napina mieszki włosowe, stymuluje zdrowy wzrost, zmniejsza przerzedzenie i spowalnia wypadanie włosów. Jeśli masz łupież lub bardzo suchą skórę głowy, z której wypadają białe płatki, dodaj 2-3 krople do bazy szamponu, aby poprawić kondycję zarówno skóry głowy, jak i włosów.
Pomaga złagodzić kaszel
Olej cedrowy jest zaskakująco skutecznym środkiem zmniejszającym przekrwienie, który oczyszcza zatkane zatoki i pomaga złagodzić kaszel dzięki delikatnemu, ale skutecznemu działaniu przeciwskurczowemu. Dodaj kilka kropli do dyfuzora lub kominka do aromaterapii.
Ma właściwości antywirusowe
Olejek ten ma również użyteczne właściwości antywirusowe, dzięki czemu jest jeszcze bardziej przydatny i znajduje zastosowanie w gotowych mieszankach na kaszel i przeziębienie.
Olejek cedrowy właściwości odstraszające
Pomimo, iż cedrowy zapach jest dla człowieka, słodki, przyjemny i drzewny to jest on nieznośny dla niektórych owadów, które niepokoją nas i pozostawiają nieprzyjemne ugryzienia. Dlatego jest on często stosowany w domowych środkach odstraszających owady, takie jak pchły, kleszcze czy mole.
Olejek cedrowy zastosowanie
Masaż
W aromaterapii olejek eteryczny z różnych gatunków drzewa cedrowego jest stosowany w mieszankach do masażu w leczeniu bólów mięśni, bólu stawów, reumatyzmu i artretyzmu. Oczywiście olejek zawsze należy rozcieńczyć wybranym olejkiem nośnikowym do masażu, na przykład olejkiem kokosowym.
Odstrasza owady
Drzewo cedrowe oraz zapach olejku eterycznego destylowany z niego jest skutecznym środkiem odstraszającym owady. Szczególnie w połączeniu z innymi olejkami, takimi jak cytronella, eukaliptus, trawa cytrynowa, skutecznie chroni przed kleszczami, moskitami, muchami i innymi nieprzyjemnymi owadami. Omijaj nieprzyjemne ukąszenia owadów, stosując naturalny blend olejków eterycznych Bugs Off z zawartością w składzie olejku cedrowego. Jeżeli masz dość chemicznych środków przeciw owadom, wybierz naturalną mieszankę olejków eterycznych Bugs Off, która pachnie świeżo, kwiatowo – drzewnym, delikatnie cytrusowym aromatem. Każdy czysty olejek eteryczny zastosowany w naszej mieszance ma silne, naturalne właściwości odstraszające owady.
Olejek z drzewa cedrowego ma piękny drzewny aromat
Dodaj kilka kropli ulubionego olejku cedrowego do wody w ultradźwiękowym dyfuzorze do aromaterapii i ciesz się pięknym drzewnym, słodkim zapachem.
Olejek cedrowy ma również zastosowanie w wielu mieszankach olejków eterycznych. Poznajcie niektóre z nich:
Mieszanka Spicy Oriental – poznaj niesamowicie orientalny, korzenno – drzewny aromat bliskiego wschodu. Niepowtarzalny, a zarazem luksusowy zapach naszej mieszanki powstał z połączenia korzennych olejków z kory cynamonu oraz goździka z ziemistą paczulą, orientalnym kadzidłem, himalajskim drzewem cedrowym, podkręcony szczyptą soczystej, cytrusowej pomarańczy oraz nietuzinkowym neroli.
Mieszanka olejków eterycznych Cedarwood Forest ma słodki, drzewny zapach, który wypełnia przestrzeń ciepłym, balsamiczno – cedrowym zapachem. Aromat tej mieszanki oczyszcza przestrzeń, uspokaja umysł i relaksuje, równocześnie pozytywnie wspierając układ oddechowy.
Mieszanka Egzotyczny Las – dodaj kilka kropli do dyfuzora i poczuj się jak w tropikalnej dżungli, dzięki nowemu blendowi Egzotyczny Las. Uwolnij wolność, dzikość oraz świeżość lasu wokół siebie. Cudowne drzewne aromaty Amyrisu, przypominającego zapachem drzewo sandałowe oraz amerykańskiego Cedru połączyliśmy z kwiatowym Ylang Ylang i słodką pomarańczą aby stworzyć egzotyczny, niesamowity, leśny klimat.
Mieszanka Shinrin yoku w języku japońskim oznacza kąpiele leśne, które poprawiają odporność, obniżają stres i łagodzą depresję. Shinrin yoku to kontakt z naturą poprzez leśne spacery i pozytywny wpływ zielonego otoczenia. Zastosowaliśmy w niej olejki zgodnie z zasadami Shinrin yoku, w tym ceniony w Japonii, olejek z japońskiego cyprysiku Hinoki. Nasza mieszanka Shinrin yoku to połączenie najlepszych olejków eterycznych które skutecznie oczyszczają, odświeżają, łagodzą stres i dodają energii, również w domowym zaciszu.
Mieszanka Cyprysowe Wzgórza – to balsamiczny, drzewny i jednocześnie słodki zapach, który przeniesie Cię na zielone wzgórza pełne cyprysów, jałowców i cedrów. Korzenny, ciepły zapach czarnego pieprzu dodatkowo ożywia, a subtelny, słodki aromat drzewa ho stymuluje i relaksuje.
Olejek Cedrowy – kilka pomysłów na niesamowite mieszanki z olejkiem cedrowym do stosowania w dyfuzorze do aromaterapii:
Mix 1: 2 krople olejku cedrowego + 2 krople bergamotki + 2 krople geranium + 2 krople amyrisu
Mix 2: 3 krople olejku cedrowego + 2 krople cytryny + 1 kropla grejpfruta + 1 kropla rozmarynu
Mix 3: 2 krople olejku cedrowego + 2 krople bergamotki + 2 krople cyprysu
Środki ostrożności
Nigdy nie spożywaj olejków eterycznych.
Nigdy nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę. W przypadku stosowania na skórę, olejek zawsze należy rozcieńczyć za pomocą olejku nośnikowego. Przed zastosowaniem rozcieńczonego olejku eterycznego na skórze warto wykonać test aby sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na jego działanie.
Nie należy stosować olejków eterycznych przez oraz w pobliżu dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży lub karmiących oraz zwierząt domowych.
Przechowuj olejki eteryczne poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Po użyciu olejków eterycznych umyj ręce.
Olejki eteryczne nie są lekiem. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem medycyny alternatywnej w leczeniu chorób. Samoleczenie choroby przewlekłej i unikanie lub opóźnianie standardowej opieki może mieć poważne konsekwencje.
One comment on “Olejek cedrowy właściwości i jego rodzaje”
Krzysztof
Hej.
Olejek Cedrowy to bez wątpienia jeden z moich ulubionych (razem z lawendowym i cytrynowym) olejkiem do aromaterapii i medytacji.
Pozdrawiam
Krzysztof