Olejek ten pozyskiwany jest z iglastego drzewa Cupressus sempervirens i ma trwały, dymny i jednocześnie słodko-balsamiczny, leśny zapach. Cyprys to drzewo wiecznie zielone, z małymi, zaokrąglonymi szyszkami. Ma łuskowate liście oraz drobne kwiatki. Młode gałązki, łodygi i igły cyprysu są destylowane za pomocą pary wodnej, a olejek eteryczny ma czysty i energetyzujący aromat. Głównymi składnikami cyprysu są alfa-pinen, karena i limonen; olejek znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwskurczowych, przeciwbakteryjnych, stymulujących i przeciwreumatycznych.Ten olejek eteryczny jest ceniony ze względu na jego zdolność do zwalczania infekcji, wspomagania układu oddechowego i działa jako stymulator, który łagodzi nerwowość i niepokój. Według badania z 2014 roku, cyprysowy olejek eteryczny ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne.
Łagodzi niepokój
Cyprys ma działanie uspokajające, a stosowany aromatycznie lub miejscowo wywołuje uczucie spokoju i odprężenia (źródło). Działa również energetyzująco i stymuluje uczucie szczęścia i spokoju. Aby użyć olejku cyprysowego jako naturalnego lekarstwa na niepokój i niepokój, dodaj pięć kropli olejku do ciepłej wody lub dyfuzora. Szczególnie pomocne może być rozpylanie olejku cyprysowego wieczorem przed snem, w leczeniu niepokoju lub objawów bezsenności.
Działanie ściągające
Olejek cyprysowy pomaga ściągać i wzmacniać tkanki, co jest szczególnie korzystne w przypadku pękających naczynek krwionośnych, nadmiernie rozszerzonych porów oraz innych problemów związanych ze słabymi tkankami.
Właściwości przeciwzapalne
Olejek cyprysowy wykazuje działanie przeciwzapalne, które może być wykorzystane w leczeniu różnych stanów zapalnych, w tym bólu stawów i mięśni. Może być stosowany jako dodatek do olejów do masażu, łagodząc ból i dyskomfort związany z zapaleniem.
Wspiera oddech
Świeży zapach cyprysu świetnie udrażnia drogi oddechowe. Wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych, takich jak kaszel czy przeziębienie, działając wykrztuśnie i łagodząco na podrażnione gardło i oskrzela. Idealnie nadaje się do stosowania w dyfuzorze do olejków eterycznych oraz osobistym inhalatorze. Wypróbuj mieszankę wspierającą oddech: dodaj 3 krople cyprysu, 2 krople lawendy i 1 kroplę mięty pieprzowej.
Może pomóc łagodzić kaszel
Cyprys zawiera kamfen, cząsteczkę często występującą w ziołowych środkach przeciwkaszlowych. Niestety, aromatu olejku cyprysowego nie zbadano bezpośrednio pod kątem jego wpływu na kaszel, jednak można go wdychać, stosując go w dyfuzorze oraz inhalatorze do aromaterapii.
Wsparcie układu krążenia
Olejek ten jest ceniony za zdolność do poprawy krążenia krwi. Rozcieńczony olejkiem nośnikowym może przynieść ulgę w przypadku żylaków czy obrzęków nóg, dzięki swojemu tonizującemu wpływowi na naczynia krwionośne. Może być stosowany w synergicznej mieszance z drzewem cedrowym – Juniperus virginiana, które ma podobne właściwości.
Łagodzi drobne rany i infekcje
Ponieważ olejek eteryczny z cyprysu ma działanie antyseptyczne, może pomóc w oczyszczeniu oraz gojeniu drobnych ran. Pamiętaj, aby zawsze rozcieńczyć olejek eteryczny w oleju nośnikowym przed nałożeniem go na ranę.
Pomaga na pryszcze i trądzik
Pryszcze i trądzik są często wywoływane lub nasilane przez bakterie. Według artykułu z 2017 roku na temat olejków eterycznych, olejek cyprysowy jest powszechnie zalecany w leczeniu trądziku, ponieważ ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Oznacza to, że miejscowe stosowanie olejku cyprysowego może zmniejszyć nasilenie trądziku, zabijając bakterie. Pamiętaj, że każdy olejek eteryczny jest niezwykle silnie skoncentrowany. Zawsze musi być rozcieńczony olejkiem nośnikowym, jeżeli ma być stosowany na skórę.
Wspiera detoksykacje
Jego stosowanie może wspierać naturalne procesy detoksykacyjne organizmu, przyczyniając się do lepszego samopoczucia i zdrowia.
Poprawa koncentracji
Aromat olejku cyprysowego jest również ceniony za zdolność do poprawy koncentracji i ogólnej gotowości umysłu.
Wsparcie dla układu krążenia
Jedną z mniej znanych, ale cennych właściwości olejku cyprysowego jest jego zdolność do poprawy cyrkulacji krwi. Używany regularnie, może pomóc w zmniejszeniu żylaków i hemoroidów dzięki swoim właściwościom ściągającym i wzmacniającym naczynia krwionośne.
Pielęgnacja skóry
Olejek cyprysowy jest doskonałym wyborem dla osób borykających się z nadmiernym wydzielaniem sebum i trądzikiem. Jego działanie ściągające pomaga regulować produkcję sebum, redukować rozszerzone pory oraz poprawić ogólny wygląd skóry tłustej i mieszanej.
Pielęgnacja włosów
Dodany do szamponów lub odżywek, olejek cyprysowy może przyczynić się do wzmocnienia włosów i ograniczenia ich wypadania. Jego właściwości tonizujące i stymulujące korzystnie wpływają na skórę głowy, wspierając zdrowy wzrost włosów.
Naturalny dezodorant
Cyprys działa oczyszczająco i odświeżająco, zmniejszając nieprzyjemne zapachy. Możesz na przykład dodać kilka kropli olejku cyprysowego na wkładki w butach, aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy.
Olejek eteryczny cyprysowy to również składnik niesamowitych mieszanek olejków eterycznych:
Forest Walk – Poczuj leśny, drzewny i delikatnie słodki aromat, który oczyszcza, relaksuje i wycisza. Mieszanka olejków Forest Walk to połączenie iglastej jodły oraz mirtu, które pozytywnie wpływają na układ oddechowy, z dwoma rodzajami cyprysu, które wprowadzają atmosferę relaksu i spokoju – francuskim oraz niezwykle rzadkim i cenionym za swój aromat i właściwości – japońskim.
Breathe Ease to połączenie czystych olejków eterycznych o niesamowitych właściwościach: eukaliptusa, mirtu, majeranku, lawendy, cyprysu, świerku, mięty pieprzowej, oraz ravintsary. Te wzmacniające układ oddechowy olejki eteryczne mogą przynieść ulgę w oddychaniu, oczyścić oraz odświeżyć przestrzeń, dodając energii i wzmacniając funkcje odpornościowe.
Cyprysowe Wzgórza ma balsamiczny, drzewny i jednocześnie słodki zapach przeniesie Cię na zielone wzgórza pełne cyprysów, jałowców i cedrów. Korzenny, ciepły zapach czarnego pieprzu dodatkowo ożywia, a subtelny, słodki aromat drzewa ho stymuluje i relaksuje.
Relax w Spa – poczuj błogi stan fizycznego relaksu i pozwól sobie na odświeżenie ciała oraz oczyszczenie umysłu. Nasz relaksujący blend pozwali na uwolnienie wewnętrznego napięcia, powrót do równowagi emocjonalnej oraz naładuje pozytywną energią, słodkiego drzewa cedrowego oraz cyprysu.
Nasza propozycja blendów do stosowania w dyfuzorze lub inhalatorze do aromaterapii:
Mix 1: 4 krople Cyprysu + 4 krople Słodkiej pomarańczy + 2 krople Grejpfruta
Mix 2: 2 krople Cyprysu + 2 krople Bergamotki + 2 krople Drzewa cedrowego + 2 krople Paczuli
Mix 3: 4 krople Cyprysu + 4 krople Mięty pieprzowej
Mix 4: 4 krople Cyprysu + 2 krople Grejpfruta + 2 krople Rozmarynu + 1 kropla Ylang Ylang
Mix 5: 2 krople Cyprysu + 2 krople Eukaliptusa + 3 krople Lawendy
Jak można stosować olejek cyprysowy ?
Oto kilka sposobów wykorzystania tego olejku eterycznego w życiu codziennym:
– zmieszaj 5 kropli olejku cyprysowego z łyżką olejku jojoba i dodaj do ciepłej kąpieli
– dodaj 5 – 10 kropli do wody w dyfuzorze do olejków eterycznych i ciesz się świeżym, cyprysowym zapachem
– użyj inhalator do aromaterapii AromatherapyOils i wdychaj terapeutyczny zapach kiedy najbardziej go potrzebujesz
– aby odświeżyć dom, dodaj 5 – 10 kropli olejku cyprysowego do ulubionego ekologicznego środka czyszczącego lub zmieszaj olejek z wodą, łyżką alkoholu, a następnie spryskaj mieszanką pomieszczenie.
– do pielęgnacji włosów i skóry dodaj 1 – 3 krople olejku cyprysowego do szamponu oraz odżywki. Idealnie nadaje się do głębokiego czyszczenia i jest korzystny dla skóry i włosów ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne.
Środki ostrożności
Nigdy nie spożywaj olejków eterycznych.
Nigdy nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę.
W przypadku stosowania na skórę, olejek zawsze należy rozcieńczyć za pomocą olejku nośnikowego. Przed zastosowaniem rozcieńczonego olejku eterycznego na skórze warto wykonać test aby sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na jego działanie.
Nie należy stosować olejków eterycznych przez oraz w pobliżu dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży lub karmiących oraz zwierząt domowych.
Przechowuj olejki eteryczne poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Po użyciu olejków eterycznych umyj ręce.
Olejki eteryczne nie są lekiem. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem medycyny alternatywnej w leczeniu chorób. Samoleczenie choroby przewlekłej i unikanie lub opóźnianie standardowej opieki może mieć poważne konsekwencje.
Add comment