Olejki eteryczne odgrywają ważną rolę w promowaniu dobrego samopoczucia naszych umysłów i ciał. Przykładem olejku przywracającego komfort i spokój jest olejek brzozowy, który ma świeży, słodko – ostry, miętowy aromat. Jego zapach jest kojący i uspokajający, który sprzyja odprężeniu. Jasny i orzeźwiający zapach może sprawić, że człowiek zapomni o swoich problemach. Obecnie wiele firm kosmetycznych wykorzystuje korę brzozową do swoich produktów. Ze względu na niesamowite właściwości odświeżające olejek eteryczny brzozowy jest on używany jako składnik zapachowy w perfumach, pastach do zębów czy gumie do żucia. Istnieją dwa rodzaje brzozy: Betula pendula i Betula lenta. Betula pendula znana jest jako brzoza biała lub srebrna, natomiast Betula lenta to brzoza czarna, słodka lub czereśniowa.
Jak powstaje olejek brzozowy ?
Olejek eteryczny z brzozy jest destylowany z kory drzewa za pomocą pary wodnej. Pierwszym krokiem jest usunięcie kory brzozy. Następuje sproszkowanie kory, a następnie destylacja parowa w celu ekstrakcji olejku eterycznego. Olejek ten składa się z wielu składników, są to między innymi kwas salicylowy, salicylany metylu, betulen i betulenol.
Olejek brzozowy właściwości i korzyści stosowania.
Olejek eteryczny brzozowy ma wiele zalet zdrowotnych, a jedną z nich jest to, że jest środkiem przeciwzapalnym, który może zwalczać infekcje bakteryjne i grzybicze.
Chroni skórę przed infekcjami. Olejek jest w stanie chronić skórę przed takimi infekcjami dzięki działaniu jego składników. Kwas salicylowy i salicylan metylu to popularne w medycynie środki bakteriobójcze.
Działa pobudzająco. Świeży, słodko miętowy zapach olejku brzozowego jest naturalnym środkiem pobudzającym, który energetyzuje układ nerwowy.
Skuteczny środek antyseptyczny i dezynfekujący. To dwie najważniejsze właściwości olejku brzozowego. Składnikami odpowiedzialnymi za te właściwości są kwas salicylowy i salicylan metylu, dwa dobrze znane w medycynie środki bakteriobójcze i bakteriobójcze. Chronią skórę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Niektóre balsamy i kremy zawierają olej brzozowy, aby pomóc w problemach skórnych.
Tonik do skóry. Olejek brzozowy można również stosować jako tonik do skóry. Regularne stosowanie może zmniejszyć zmarszczki i zwiotczenie skóry i leżących pod nią mięśni. Jego właściwości ściągające sprawiają, że jest również przydatny do napinania skóry. Olejek eteryczny brzozowy zawsze należy stosować rozcieńczony wybranym olejem nośnikowym, oraz wykonać test płatkowy, aby sprawdzić czy nie zachodzi reakcja alergiczna.
Propozycje mieszanek zapachowych zawierających brzozowy olejek eteryczny:
Mix 1: 2 krople olejku brzozowego + 3 krople olejku olejku ze słodkiej pomarańczy + 1 kropla amyrisu
Mix 2: 2 krople olejku brzozowego + 3 krople mięty pieprzowej + 4 kropla olejku cytrynowego
Mix 3: 4 krople olejku brzozowego + 3 krople lawendy
Mix 4: 4 krople olejku brzozowego + 3 krople olejku cynamonowego z liści + 2 krople olejku z gałki muszkatołowej
Mix 5: 2 krople olejku brzozowego + 3 krople olejku grejpfrutowego
Mix 6: 1 kropla olejku brzozowego + 3 krople olejku cyprysowego + 2 krople olejku ze słodkiej pomarańczy
Środki ostrożności
Nigdy nie spożywaj olejków eterycznych.
Nigdy nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę.
W przypadku stosowania na skórę, olejek zawsze należy rozcieńczyć za pomocą olejku nośnikowego. Przed zastosowaniem rozcieńczonego olejku eterycznego na skórze warto wykonać test, aby sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na jego działanie.
Nie należy stosować olejków eterycznych przez oraz w pobliżu dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży lub karmiących oraz zwierząt domowych.
Przechowuj olejki eteryczne poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Po użyciu olejków eterycznych umyj ręce.
Olejki eteryczne nie są lekiem. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem medycyny alternatywnej w leczeniu chorób. Samoleczenie choroby przewlekłej i unikanie lub opóźnianie standardowej opieki może mieć poważne konsekwencje.
Zostaw nam swój komentarz