Jak stosować olejki eteryczne ? Dyfuzja, inhalacja czy stosowanie miejscowo ?
Jest wiele metod stosowania olejków eterycznych, ale dwie z nich dają najlepsze efekty. Dlatego podpowiemy Wam, zgodnie z tym co zalecają eksperci, kiedy warto stosować dyfuzję, inhalację, a kiedy można stosować je miejscowo – ZAWSZE rozcieńczone olejkiem nośnikowym. Kiedy stosujemy olejki eteryczne miejscowo, a kiedy wdychamy ? Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby stosowania olejków eterycznych do różnych, codziennych potrzeb. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Dyfuzja i Inhalacja
Wdychanie olejków jest najlepiej przebadaną i najbezpieczniejszą metodą stosowania olejków eterycznych. Ten sposób zapewnia najszybszą drogę, aby dobroczynna dawka naturalnych składników chemicznych olejku eterycznego dotarła do krwioobiegu i została rozprowadzona w całym organizmie. Badania potwierdzają, że w przypadku inhalacji, wdychane substancje docierają do odpowiednich obszarów mózgu, po mniej niż 10 sekundach. Inhalacja oraz dyfuzja jest idealna w przypadku problemów wymagających szybszej drogi wchłaniania. Oto główne przypadki, w których zalecamy inhalację i dyfuzję:
Bóle głowy
Dobrostan
Energia
Koncentracja
Nastrój
Oddech
Odporność
Sen
Stres
Jak można wdychać olejki eteryczne ?
Istnieje wiele sposobów na wdychanie ulubionego olejku eterycznego i korzystania z jego licznych właściwości zdrowotnych. Najczęstszym sposobem jest użycie dyfuzora do olejków eterycznych. Istnieje kilka rodzajów dyfuzorów, których działanie polega na rozprowadzaniu olejku eterycznego w powietrzu. Aktywne dyfuzory to na przykład: dyfuzor ultradźwiękowy, który rozprowadza olejek w całym pomieszczeniu, w którym jest stosowany. Pasywne dyfuzory, to na przykład kawałek zaschniętej lawy czy biżuteria na którą można nakropić ulubiony olejek eteryczny. W celu uzyskania silniejszej dyfuzji zalecany jest aktywny dyfuzor. Należy jednak pamiętać, że przy dyfuzji olejków w obecności małych dzieci lub zwierząt, należy zawsze sprawdzić, czy dany olejek jest bezpieczny dla wszystkich domowników. Dyfuzor ultradźwiękowy jest prosty w użyciu, wystarczy napełnić go wodą zgodnie z instrukcją, dodać kilka kropli ulubionego olejku lub mieszanki i włączyć. Wydajne i funkcjonalne dyfuzory AromatherapyOils znajdziecie tutaj – kliknij .
Kolejna metoda stosowania wziewnego olejków jest idealna dla osób, które chcą używać olejków eterycznych w dowolnym miejscu i czasie, bez ich rozpraszania w całym pomieszczeniu. To personalny, wydajny inhalator do olejków eterycznych. W przeciwieństwie do innych inhalatorów olejków eterycznych wykonanych z jednorazowego plastiku, nasze inhalatory składają się ze szkła i metalu, dzięki czemu można ich używać wielokrotnie. Takie inhalatory nie tylko dbają o środowisko, ale także o ludzi w Twoim otoczeniu. Dzięki temu możesz korzystać z olejków, nie narażając innych osób czy zwierząt w pobliżu, które mogą być wrażliwe na te olejki. Osobisty inhalator możesz również stosować w podróży, na spacerze, w kinie i w pracy, ponieważ nie wymaga on prądu ani wody. Nasze inhalatory wielokrotnego użytku dostępne są w trzech niesamowitych kolorach i znajdziecie je tutaj kliknij.
Stosowanie miejscowo rozcieńczonych olejków eterycznych
Stosowanie miejscowo olejków eterycznych jest znacznie mniej bezpieczną metodą niż dyfuzja/inhalacja, z uwagi na możliwe podrażnienia, reakcje skórne oraz alergie na składniki olejku. Dlatego zawsze należy przemyśleć i zastosować metodę, która jest dla nas bezpieczna i skuteczna. Ponadto, stosowanie miejscowo rozcieńczonych olejków eterycznych jest znacznie wolniejsze w skutkach niż ich wdychanie. Niestety jest niewiele badań stwierdzających, że dany olejek eteryczny wchłania się w odpowiednim stopniu w skórę i trafia do krwioobiegu, najbardziej optymistyczne mówią o około 70%, a inne o zaledwie 4%. Wynika to między innymi z faktu, iż zanim rozcieńczony olejek zostanie wchłonięty w skórę, to większa jego ilość po prostu się ulotni. Jak wynika z innych badań, różne substancje zawarte w olejkach eterycznych, stosowne na skórę, wchłaniają się w różnym stopniu, zazwyczaj dość wolno, co ma swoje zalety oraz wady. Kiedy substancja jest stosowana miejscowo, powoli przenika ona przez skórę, zanim dostanie się do krwioobiegu. Powolne przenikanie odpowiednio rozcieńczonych olejków eterycznych może pozytywnie wpływać na ból miejscowy, stany zapalne, czy inne problemy skórne. Natomiast na przykład: przyniesie wolniejszy efekt w przypadku bólu głowy, w porównaniu z inhalacją. Ponadto, wdychanie olejku powoduje szybkie rozprowadzenie jego składników chemicznych po całym organizmie, co może pomóc na różne dolegliwości. Możesz oczywiście nałożyć rozcieńczony olejek bezpośrednio na miejsce, które sprawia jeden z problemów:
Ból
Drobne zadrapania
Miejscowy uraz
Pielęgnacja
Problemy skórne
Ukąszenia owadów
Zapalenie
Jak można stosować miejscowo olejki eteryczne ?
Zanim nałożysz na skórę nierozcieńczony olejek eteryczny, będziesz potrzebować olejku nośnikowego, aby zapobiec podrażnieniom skóry. Pomimo rozcieńczenia, zawsze wykonuj „test płatkowy” na małym obszarze skóry przed pełnym zastosowaniem, aby sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna. W przeciwieństwie do olejków eterycznych, olejki nośne to nielotne oleje składające się z odżywczych dla skóry kwasów tłuszczowych, otrzymywane ze skórek, orzechów i nasion różnych roślin. Najczęściej stosowane olejki nośnikowe to: olejek kokosowy frakcjonowany, olejek ze słodkich migdałów oraz olejek jojoba, które znajdziecie tutaj. Olejki nośnikowe rozcieńczają olejki eteryczne, dzięki czemu są bardziej bezpieczne, ograniczają ryzyko podrażnień skóry i są łatwiej przez nią wchłaniane. Kiedy już masz komplet, czyli olejki eteryczne oraz olejki nośnikowe, musisz rozcieńczyć olejek w zależności od celu stosowania, wiek osoby, dla której przeznaczony jest preparat i obszar ciała, na który go aplikujesz. Warto poradzić się specjalisty, ponieważ różne olejki mają różne maksymalne stopnie rozcieńczenia. Nie wystarczy powiedzieć „rozcieńczyć przed użyciem na skórę” – to niewystarczająca informacja. Trzeba wiedzieć, które rozcieńczenia są bezpieczne i jak je obliczyć. Mając te informacje, możesz użyć poniższych danych, aby w odpowiedniej proporcji rozcieńczyć olejek. Poniżej informacja, jak w prosty sposób rozcieńczyć olejki w odpowiednim % dla osób dorosłych. Poniższe wartości nie oznaczają, że wszystkie te rozcieńczenia są bezpieczne dla wszystkich olejków eterycznych w każdej sytuacji.
1 kropla olejku eterycznego to 0,05 ml
1 łyżeczka mała to około 5 ml
1 łyżka stołowa to około 15 ml
1 mały roll on to 10 ml
Rozcieńczenie 1%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 1 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 3 krople olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 2 krople olejku eterycznego
Rozcieńczenie 2%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 2 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 6 kropli olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 4 krople olejku eterycznego
Rozcieńczenie 3%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 3 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 9 kropli olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 6 kropli olejku eterycznego
Rozcieńczenie 4%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 4 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 12 kropli olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 8 kropli olejku eterycznego
Rozcieńczenie 5%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 5 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 15 kropli olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 10 kropli olejku eterycznego
– Stosuj 1% rozcieńczenie w przypadku drobnych problemów, osób starszych, osób w ciąży (w przypadku olejków dozwolonych), do stosowania na twarz lub w przypadku wrażliwości skóry.
– Rozcieńczenie 2-3% stosuj w przypadku umiarkowanych problemów, takich jak ból i stany zapalne.
– Rozcieńczenie większe – możesz zwiększyć rozcieńczenie do 4% na krótki okres czasu, jeśli mniejsze rozcieńczenie okaże się nieskuteczne i w przypadku olejków które można stosować w tym zakresie.
– Rozcieńczenie 5% – jest rzadko stosowane i tylko w przypadku problemów, takich jak na przykład ukąszenia owadów. Tak duże rozcieńczenie nie jest generalnie zalecane w przypadku obszarów skóry większych niż mała plamka.
Chociaż olejek rozcieńczony w stężeniu 2-3% może wydawać się nieskuteczny, to gwarantujemy, że czysty, 100% olejek eteryczny jest wystarczająco silną substancją, aby pomóc w szerokim zakresie problemów już przy takim stopniu rozcieńczenia. Oczywiście dla niektórych olejków eterycznych oraz problemów możliwe są rozcieńczenia nawet 10%, jednak taka ilość powinna być stosowana wyłącznie na obszary skóry wielkości małej plamki i zawsze po konsultacji ze specjalistą. Sugerujemy połączenie mieszanki olejku z olejem bazowym w buteleczce typu roll on 10 ml z ciemnego szkła, w której można je łatwo przechowywać i wygodnie stosować. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić czy nie zachodzi reakcja alergiczna na dany olejek eteryczny. W takim przypadku należy przerwać jego stosowanie. Delikatnie oczyść obszar skóry, na którym został zastosowany olejek, używając łagodnego mydła i chłodnej wody. Aby złagodzić obrzęk, zaczerwienienie lub swędzenie, możesz nałożyć chłodny kompres na dotknięty obszar. Użyj czystej szmatki nasączonej chłodną wodą. Pamiętaj, że niektóre olejki eteryczne mogą być fototoksyczne, sprawdź które i przeczytaj nasz blog: Fototoksyczne olejki eteryczne, słońce i promienie UV