Często zadawane pytania i odpowiedzi:
Czy olejki eteryczne AromatherapyOils są klasy terapeutycznej ?
Powszechnie używana przez dużych producentów olejków definicja olejków „klasy terapeutycznej” nie jest definicją ustandaryzowaną, a jedynie definicją marketingową. Uważamy, że naturalne, czyste olejki eteryczne, aby spełniały takie kryteria muszą pochodzić z określonego gatunku rośliny, posiadać lokalizację kraju z jakiego pochodzą, nie mogą zawierać jakichkolwiek dodatków, wypełniaczy, syntetycznych wzmacniaczy czy rozcieńczalników, a także posiadać w swoim składzie najwyższy poziom składników aktywnych zgodny z danym olejkiem eterycznym. Olejki AromatherapyOils spełniają powyższe kryteria, mają najwyższą jakość i zawartość naturalnych składników, dlatego sami stosujemy je codziennie.
Gdzie znajdziemy pełną informację o właściwościach i zastosowaniu olejków eterycznych ?
Wszystkie olejeki eteryczne oraz synergiczne mieszanki AromatherapyOils zawierają w swoim opisie podstawowe informacje o swoich właściwościach. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy na nasz BLOG na temat naturalnych olejków eterycznych, który jest cały czas uzupełniany o nowe informacje oraz wyniki badań.
Czy olejki eteryczne AromatherapyOils są tak czyste, że można je spożywać ?
Spożywanie olejków eterycznych do celów leczniczych lub używanie ich w kuchni jest bardzo niebezpieczne. Olejki eteryczne nie są przeznaczone do jedzenia, czy picia, pomimo, iż kilka znanych firm takowe przeznaczenie oferuje. Olejki eteryczne NIE ROZPUSZCZAJĄ SIĘ W WODZIE !!! Uważamy, jak większość naukowców i lekarzy, że jest to bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że nawet jeżeli coś jest w 100% naturalne i czyste, nie oznacza, że jest w 100% bezpieczne dla naszego życia, czy zdrowia. Prostym przykładem jest muchomor sromotnikowy, który jest 100% naturalny, ale skutecznie zabija, jeżeli zostanie zjedzony, nawet w niewielkiej ilości. Warto pamiętać, że czyste olejki eteryczne zawierają dziesiątki lub nawet setki naturalnych substancji chemicznych, z których wiele jest bardzo toksycznych w przypadku spożycia, a ogromna część z tych substancji nie została dogłębnie przebadana, a więc ich wpływ na organizm jest nieznany. Podsumowując, olejki eteryczne są silnymi substancjami, bardzo mocno skoncentrowanymi, które mogą przynosić ogromne korzyści zdrowotne, jeśli są stosowane prawidłowo, ale mogą być szkodliwe, gdy są używane niewłaściwie. Olejki eteryczne idealnie sprawdzają się i są skuteczne, stosowane w formie inhalacji czy dyfuzji oraz miejscowo po rozcieńczeniu olejkami bazowymi, co zostało potwierdzone tysiącami badań na całym świecie oraz jest rekomendowane przez certyfikowanych arometerapeutów. Co więcej, największe organizacje zrzeszające certyfikowanych aromaterapeutów oraz wiodące firmy nie zalecają spożywania olejków etercznych. Dlatego mając na uwadze Twoje bezpieczeństwo, nigdy nie zalecamy spożywania olejków eterycznych.
Skąd pochodzą nasze olejki ?
Nasze olejki pochodzą z całego świata, tak samo jak olejki wszystkich największych, znanych firm. Wytworzenie olejku w miejscu zbioru roślin jest najlepszym rozwiązaniem, aby otrzymać olejek najwyższej jakości, ponieważ długi transport substancji roślinnych obniża istotnie jakość końcowego produktu.
Jakie substancje zawierają olejki eteryczne AromatherapyOils ?
Naturalne olejki eteryczne to bardzo silne aromatyczne i skoncentrowane substancje. Każdy czysty olejek eteryczny zawiera dziesiątki lub nawet setki naturalnych substancji chemicznych, o których możecie przeczytać więcej na naszym BLOGu – tutaj. Olejki oraz mieszanki AromatherapyOils zawierają wyłącznie naturalne substancje zgodne z charakterem roślin z których są one pozyskiwane.
W jaki sposób są wytwarzane olejki AromatherapyOils ?
Wszystkie olejki eteryczne AromatherapyOils są destylowane z różnych części roślin za pomocą pary wodnej. Wyjątek stanowią olejki cytrusowe, które są wyciskane na zimno ze skórek owoców oraz „olejki” absolut i CO2 które są pozyskiwane w bardziej skomplikowany sposób, aby uzyskać najwyższą jakość. W naszej ofercie dostępne są również Absoluty oraz olejki pozyskiwane za pomocą CO2.
Dlaczego nasze olejki są znacznie tańsze niż olejki znanych międzynarodowych firm ?
Większość międzynarodowych korporacji prowadzi sprzedaż olejków stosując wielopoziomowy marketing sieciowy – MLM. Oznacza to, że w procesie sprzedaży jest wielu pośredników, co może wpływać znacząco na cenę końcową produktu. Olejki eteryczne AromatherapyOils importujemy samodzielnie skracając łańcuch pośredników, a kupujesz je bezpośrednio z naszego sklepu internetowego, również bez pośredników.
Czy wszystkie naturalne olejki eteryczne mają intensywny zapach ?
Olejki pozyskiwane z różnych roślin mają różną intensywność nuty zapachowej, od słabej do bardzo intensywnej. Informacje o tym, jaką siłę aromatu ma dany olejek znajdziecie przy każdym olejku eterycznym. Przykładem jest olejek lawendowy z lawendy Lavandula angustifolia, który mamy w naszej ofercie z różnych krajów (Bułgaria, Francja, Indie, Grecja) i każdy z nich ma trochę inny zapach.
Czym wyróżniają się olejki AromatherapyOils ?
Każdy olejek eteryczny AromatherapyOils ma wskazaną nazwę botaniczną rośliny z jakiej jest destylowany, bądź wyciskany na zimno oraz podaną lokalizację – kraj z którego pochodzi. Każdy olejek ma inną naturalną gęstość, wagę, kolor oraz zapach, zależnie od danej partii olejku. Nasze olejki sprawdzamy i testujemy ich jakość, sprawdzając czy nie zawiera dodatków, wzmacniaczy oraz czy składniki jego profilu GC/MS są zgodne z charakterystyką chemiczną danego olejku zgodnie wytycznymi: Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals. 2nd ed., Churchill Livingstone, 2013 Tisserand, Robert i Rodney Young.
Dlaczego olejki eteryczne AromatherapyOils nie są osobno pakowane ?
Nasze produkty są zgodne z filozofią ZERO WASTE, a więc wykorzystujemy wyłącznie szklane opakowania wielokrotnego użytku, a w jak najmniejszym stopniu plastik oraz dodatkowe opakowania jednorazowe. W procesie pakowania stosujemy szary papier eco oraz papierowe taśmy aby w jak najmniejszym stopniu wpływać negatywnie na otaczające nas środowisko.
Jak przechowywać olejki eteryczne AromatherapyOils ?
Ponieważ olejki eteryczne ulegają rozkładowi w wyniku utleniania, zalecamy ich przechowywanie w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Jeżeli chcesz przechowywać olejki eteryczne w lodówce, jest to również skuteczny sposób na przedłużenie ich jakości. Jednak w takim przypadku ZAWSZE należy pamiętać aby olejki eteryczne były odseparowane od żywności i zabezpieczone przed dziećmi. Pamiętaj, aby przed użyciem, po każdym wyjęciu olejku z lodówki, przetrzeć buteleczkę z wilgoci i odczekać aż olejek uzyska temperaturę pokojową. Warto również pamiętać, że olejki nie lubią częstych zmian temperatury, jeżeli więc stosujesz dane olejki często, przechowuj je w temperaturze pokojowej.
Czy olejki AromatherapyOils są destylowane z roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) ?
Nie, nasze olejki są wolne od GMO.
Czy dany olejek eteryczny pachnie zawsze tak samo ?
Olejek eteryczny z danej rośliny może mieć delikatnie inny zapach, niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, nawet jeżeli pochodzi od tego samego producenta. Zależy to od danego zbioru, lokalizacji uprawy, pogody oraz procesu destylacji.
Jak można stosować olejki eteryczne ?
Jest wiele popularnych metod jak można stosować naturalne olejki eteryczne. O najważniejszych z nich dowiecie się czytając nasz https://aromatherapyoils.pl/jak-stosowac-olejki/
Jaka jest sugerowana trwałość olejków eterycznych ?
Naturalne olejki eteryczne nie są produktami o określonej trwałości. Mają jednak sugerowany, optymalny okres użytkowania w aromaterapii, który jest inny dla rożnych grup olejków i związany jest również z czynnikami zewnętrznymi. Wszystko zależy od ich składu chemicznego i obecności związków lotnych, które mogą odparowywać lub rozkładać się po wystawieniu na działanie światła, ciepła oraz powietrza. Olejki eteryczne zawierają również naturalne przeciwutleniacze, które chronią je przed tymi zmianami, ale i one mogą z czasem stracić swoją skuteczność.
PRAWIDŁOWE PRZECHOWYWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH
Prawidłowe przechowywanie olejków eterycznych jest więc kluczem do uzyskania jak najdłuższego czasu ich sugerowanej trwałości. Ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bezpośredniego ciepła i powietrza znacząco przyspiesza proces utleniania.
Oto kilka prostych wytycznych dotyczących prawidłowego przechowywania olejów:
– olejki należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu
– zawsze po użyciu należy szczelnie zakręcić olejek nakrętką
– jeżeli zmieniasz buteleczkę, zawsze przechowuj olejki eteryczne w ciemnych, szklanych butelkach
Naturalne olejki eteryczne od momentu otwarcia buteleczki mają różny optymalny okres sugerowanej trwałości, który związany jest również z ich naturalną strukturą chemiczną. Poniżej przedstawiamy przybliżoną, sugerowaną trwałości różnych grup olejków, który nie jest wiążący, ponieważ są to 100% naturalne substancje i ich przydatność zależy również od wielu czynników zewnętrznych:
Mieszanki olejków eterycznych – do 1 – 2 lat.
Olejki cytrusowe z uwagi na ich proces tłoczenia, a nie destylacji mają najkrótszy okres sugerowanej trwałości, który zwykle wynosi do 1 – 2 lat. W przypadku olejków: cytryna, pomarańcza – olejki te po otwarciu utleniają się najszybciej i okres ich sugerowanej trwałości może wynosić poniżej 1 roku (dlatego można je przechowywać w lodówce)
Olejki drzewne – do 2 – 3 lat, natomiast niektóre olejki z tej grupy mają dłuższy sugerowany termin trwałości, np.: drzewo sandałowe do 6 lat, amyris, drzewa cedrowe, mirra do 4 lat.
Olejki kamforowe – do 2 – 3 lat.
Olejki kwiatowe – do 2 – 3 lat, natomiast niektóre olejki z tej grupy mają dłuższy sugerowany termin trwałości, np.: róża damasceńska 5 lat, lawenda, rumianek, helichrysum 4 lata, ylang ylang 4-8 lat.
Olejki miętowe – do 2 – 3 lat.
Olejki korzenne – do 2 – 3 lat, natomiast niektóre olejki z tej grupy mają dłuższy sugerowany termin trwałości, np.: cynamon 3-5, goździk 4-5
Olejki ziemiste – do 2 – 3 lat, natomiast niektóre olejki z tej grupy mają dłuższy sugerowany termin trwałości, np.: wetiwer, paczula – 4 – 8
Olejki ziołowe – do 2 – 3 lat, natomiast niektóre olejki z tej grupy mają dłuższy sugerowany termin trwałości, np.: szałwia muszkatołowa – 3 – 4, manuka – 3 – 6
Możesz także dowiedzieć się, jaki jest sugerowany termin trwałości, biorąc pod uwagę jego rodzinę chemiczną. Oto ogólne grupowanie dotyczące olejków oparte na głównych rodzinach chemicznych w nich występujących:
Około do 1 – 3 lat – olejki bogate w monoterpeny, olejki bogate w monoterpeny/tlenki (cyneole), olejki bogate w monoterpeny/aldehydy, olejki bogate w monoterpeny/monoterpenole.
Około do 3 – 5 lat – oleje bogate w monoterpenol, olejki bogate w monoterpenol/estry, olejki bogate w ketony i fenole (fenole do 3 lat).
Około do 6 – 8 lat lub dłużej – olejki bogate w seskwiterpeny, olejki bogate w seskwiterpenole.
Powyższe terminy sugerowanej przydatności są przybliżone i mogą one w zależności od różnych czynników zewnętrznych wydłużyć się lub skrócić. Jeżeli więc dany olejek zmienia konsystencję czy wygląd, a jego aromat zaczyna odbiegać znacząco od zapachu na początku jego stosowania, oznacza to że jego termin przydatności upłynął i nie może być stosowany w aromaterapii.
Czy olejki eteryczne można stosować do świec sojowych ?
Tak, więcej informacji na ten temat przeczytacie na naszym Blogu: https://aromatherapyoils.pl/olejki-eteryczne-do-swiec-sojowych/