Olej nośnikowy co to jest ?
Olejki nośnikowe tak samo jak olejki eteryczne są wytwarzane z roślin. Są one niezbędnym składnikiem w świecie aromaterapii i pielęgnacji skóry. Służą jako baza, która rozcieńcza olejki eteryczne, umożliwiając ich bezpieczne i efektywne stosowanie. Rozcieńczanie olejków eterycznych jest wymagane, ponieważ są to bardzo silnie skoncentrowane substancje, które mogą powodować podrażnienia, gdy są nakładane bezpośrednio na skórę. Oleje nośnikowe mają swoje unikalne właściwości i korzyści, które mogą poprawić stan naszej skóry i ogólne samopoczucie. W tym artykule omówimy, czym są oleje nośnikowe oraz jak je stosować, a także przyjrzymy się czterem popularnym olejom nośnikowym: olejowi ze słodkich migdałów, olejowi kokosowemu frakcjonowanemu, olejowi z pestek winogron i olejowi jojoba golden.
Olej bazowy do olejków eterycznych to ten sam produkt co olej nośnikowy
Olejki nośnikowe były używane od czasów starożytnych do masaży, kąpieli, kosmetyków i zastosowań leczniczych. Olejek nośnikowy to termin powszechnie używany w kontekście aromaterapii oraz receptur kosmetycznych do naturalnej pielęgnacji skóry i włosów. Zyskały one również przydomek „oleje stałe”, ponieważ pozostają na skórze. Oznacza to, że w przeciwieństwie do olejków eterycznych nie odparowują one szybko z powierzchni skóry, ani nie mają silnego, naturalnego zapachu roślin, co czyni je idealnymi do kontrolowania stężenia olejków eterycznych i zmniejszania siły aromatu olejku eterycznego bez zmiany jego właściwości terapeutycznych, a jednocześnie zapach będzie utrzymywał się na powierzchni skóry znacznie dłużej. Olej nośnikowy jest niezbędnym elementem masażu aromaterapeutycznego. Zapewniając nawilżenie wymagane do masażu, lekkie i nieklejące się olejki nośnikowe skutecznie umożliwiają dłoniom łatwe przesuwanie się po skórze, jednocześnie wnikając w nią i przenosząc właściwości olejków eterycznych. Oleje nośnikowe mogą również zapobiegać potencjalnym podrażnieniom i uczuleniom powodowanym przez stosowanie nierozcieńczonych olejków eterycznych.
Olej bazowy do olejków eterycznych co to jest ?
Olej nośnikowy, zwany również bazowym, jest tłuszczem roślinnym pozyskiwanym z nasion, orzechów lub owoców roślin. Jego główną funkcją jest rozcieńczanie skoncentrowanych olejków eterycznych, które mogą być zbyt silne, by stosować je bezpośrednio na skórę. Dzięki olejowi nośnikowemu, olejki eteryczne mogą być równomiernie rozprowadzane na skórze, a ich absorpcja jest bardziej efektywna. Warto wiedzieć, że każdy olejek nośnikowy / bazowy składa się z różnych składników, które wykazują różnorodne cechy, takie jak kolor, lepkość i szybkość wchłaniania, oferując jednocześnie przeróżne kombinacje właściwości terapeutycznych. Zawierają one składniki, takie jak rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze, które poprawiają wygląd skóry i włosów poprzez nawilżanie, łagodzenie podrażnień i zmniejszanie skutków przesuszenia. Dzięki tym właściwościom, nawet gdy są one używane samodzielnie, przynoszą cenne rezultaty dla skóry. Większość olejków zawiera bardzo cenne dla naszej skóry składniki takie jak: minerały, witaminy, w tym witaminę E, steroliny, kwasy oleinowe, lecytynę, fitosterole, niezbędne kwasy tłuszczowe, selen, trójglicerydy średnio łańcuchowe oraz kwas palmiteinowy.
Większość olejków nośnikowych jest bezzapachowa lub delikatnie pachnąca i nie wpływa na terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, czy mieszanek olejków eterycznych. Idealnie więc nadają się one do przenoszenia zapachu olejków eterycznych. Dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów olejków bazowych / nośnikowych, my jednak zdecydowaliśmy się opisać cztery, które mają idealne właściwości i są najczęściej wybierane i stosowane.
Olejek jojoba golden to najbardziej znany olej nośnikowy
Jest wyciskany z nasion rośliny jojoba – Simmondsia Chinensi. Olejek golden jojoba jest wersją PURE, często nazywany „płynnym złotem”, jest bogaty w witaminę E i minerały. Ma strukturę podobną do naturalnych olejów naszej skóry, dzięki czemu jest łatwo wchłaniany. Ma on subtelny, delikatny i przyjemny aromat. Technicznie rzecz biorąc, jojoba nie jest olejkiem, ale płynnym woskiem o silnych właściwościach nawilżających. Olej ten bardzo przypomina naturalne sebum skóry i jest bogaty w witaminę E. Powszechnym błędnym przekonaniem konsumentów na temat olejów nośnikowych jest to, że po stosowaniu mogą powodować tłustą skórę. W rzeczywistości większość olejków nośnikowych może pomóc przywrócić naturalną równowagę sebum w skórze, zachowując jej odpowiednie nawilżenie.
Zastosowanie: olej golden jojoba łatwo wchłania się w skórę i nie zatyka porów. To sprawia, że może być stosowany do masażu, środków nawilżających do twarzy oraz kąpieli.
Frakcjonowany olej kokosowy ma płynną formę, jest bezwonnym łatwo wchłaniającym się nośnikiem. Idealnie nadaje się, jako bazowy składnik perfum na bazie olejków eterycznych oraz do rozcieńczania olejków eterycznych. Kokosowy olejek nośnikowy jest on również doskonały do masażu z uwagi na szybkie wchłanianie przez skórę. Pozostawia skórę gładką i jedwabistą, bez uczucia przetłuszczenia. Jeśli kiedykolwiek kupiłeś olej kokosowy z pierwszego tłoczenia w sklepie spożywczym, wiesz, że jest on stały, jeśli nie jest podgrzewany. To sprawia, że nie jest idealny do mieszania z olejkami eterycznymi. Frakcjonowany olej kokosowy powstaje poprzez usunięcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które twardnieją. Proces ten pozostawia płynny olej z licznymi korzyściami pielęgnacyjnymi.
Olejek kokosowy frakcjonowany posiada następujące właściwości:
Przeciwbólowe i przeciwświądowe – jeśli stosujesz olejki eteryczne, aby zmniejszyć oparzenia słoneczne lub zmniejszyć swędzenie, olej kokosowy może być idealnym nośnikiem dzięki właściwościom, które mogą naturalnie zmniejszyć dyskomfort.
Przeciwutleniacz – jak zapewne już wiesz, substancje przeciwutleniające są cenione za ich zdolność do usuwania szkód spowodowanych przez zanieczyszczenia środowiska i stresory (ozon, promienie UV itp.). Jako przeciwutleniacz, olej kokosowy może zmniejszać oznaki starzenia związane ze stresem oksydacyjnym.
Działa przeciwzapalnie – podobnie jak nasiona konopi, olej kokosowy może zwalczać stany zapalne.
Podczas gdy olej kokosowy z pierwszego tłoczenia ma wyraźnie tropikalny zapach, frakcjonowany olej kokosowy jest stosunkowo bezwonny. Jest lekki i wchłanialny, a nawet może delikatnie wysuszać skórę, dzięki czemu idealnie nadaje się do skóry tłustej.
Zastosowanie: olej kokosowy łatwo wchłania się w skórę. To sprawia, że może być stosowany jako doskonały preparat nawilżający do ciała, masażu oraz rozcieńczania olejków eterycznych.
Olej ze słodkich migdałów ma subtelny, słodki aromat z orzechową nutą. Jest on wytwarzany z pestek słodkich migdałów. Jest bogaty w witaminy A, E i D, oraz kwasy tłuszczowe. Jest łagodny i hipoalergiczny, co czyni go idealnym wyborem dla wrażliwej skóry. Olej ten jest doskonały do nawilżania i regeneracji skóry, a także do łagodzenia podrażnień. Olejek jest lekki i łatwo się wchłania, a także doskonale nawilża suchą skórę.
Zastosowanie: olej ze słodkich migdałów to jeden z najpopularniejszych olejków nośnikowych do pielęgnacji skóry. Świetnie nadaje się do masażu, olejków do kąpieli oraz składnik kosmetyków.
Olej z pestek winogron jest produktem ubocznym procesu produkcji wina. Lekki, chłonny olejek jest bogaty w witaminę E, co sprawia, że idealnie nadaje się do masażu, a zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 sprawia, że jest bardzo odżywczy i regeneracyjny dla skóry. Prawie bezwonny, jest idealny do łączenia z olejkami eterycznymi aby stworzyć w pełni korzystać z aromaterapii bez ryzyka ingerencji zapachowej.
Zastosowanie: olej z pestek winogron jest lekki, łatwo wchłaniany przez skórę i ma neutralny zapach. Sprawdza się jako olejek nośnikowy do stosowania z olejkami eterycznymi do tworzenia olejków do ciała czy olejków do masażu. Pomaga w utrzymaniu elastyczności skóry i zapobiega jej starzeniu się.
Olej nośnikowy i korzyści z bezpiecznego rozcieńczania olejków eterycznych:
Zwiększone wchłanianie w skórę
Olejki eteryczne to substancje wysoce lotne. Nałożony bezpośrednio na skórę, część olejku nie wchłonie się w wyniku odparowania. Olejki nośnikowe zapobiegają szybkiemu odparowywaniu olejków eterycznych na skórze, co maksymalizuje czas wchłaniania.
Zapobieganie podrażnieniom skóry
W zależności od wrażliwości skóry, podczas miejscowego stosowania olejków eterycznych może wystąpić podrażnienie skóry. Właściwe rozcieńczenie zmniejsza ryzyko podrażnień oraz reakcji alergicznych.
Maksymalizuje skuteczność olejku eterycznego
Olejki eteryczne są tak czyste i silne, że należy je zawsze rozcieńczać. Wbrew powszechnemu przekonaniu, stosowanie nierozcieńczonego olejku niekoniecznie oznacza lepsze rezultaty niż stosowanie rozcieńczonego olejku.
Olej bazowy do olejków eterycznych – jak go używać z olejkami eterycznymi ?
Chociaż większość olejków nośnikowych nie powoduje reakcji alergicznych, przed użyciem należy zawsze wykonać test płatkowy. Aby wykonać test płatkowy należy:
Przed pierwszym użyciu olejku eterycznego, bezpieczną praktyką jest umieszczenie kropli rozcieńczonego olejku eterycznego na małym obszarze skóry, może to być wewnętrzna część nadgarstka. Zasłoń miejsce i sprawdź po 24 godzinach. Po aplikacji należy pamiętać o działaniach niepożądanych. Jeśli wystąpi podrażnienie, dokładnie spłucz pozostałości olejku i unikaj jego stosowania w przyszłości. Ogólna zasada jest taka, że jeśli masz alergię na orzechy, nie używaj olejków z orzechów.
Jak rozcieńczać olejki eteryczne w oleju nośnikowym – ogólne wytyczne
– Stosuj 1% rozcieńczenie w przypadku drobnych problemów, osób starszych, osób w ciąży (w przypadku olejków dozwolonych), do stosowania na twarz lub w przypadku wrażliwości skóry.
– Rozcieńczenie 2 – 3% stosuj w przypadku umiarkowanych problemów, takich jak ból i stany zapalne.
1 kropla olejku eterycznego to 0,05 ml
1 łyżeczka mała to około 5 ml
1 łyżka stołowa to około 15 ml
1 mały roll on to 10 ml
Rozcieńczenie 1%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 1 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 3 krople olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 2 krople olejku eterycznego
Rozcieńczenie 2%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 2 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 6 kropli olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 4 krople olejku eterycznego
Rozcieńczenie 3%
1 łyżeczka mała to około 5 ml olejku nośnikowego- dodaj 3 krople olejku eterycznego
1 łyżka stołowa to około 15 ml olejku nośnikowego – dodaj 9 kropli olejku eterycznego
10 ml roll on – dodaj 6 kropli olejku eterycznego
Przed użyciem olejków eterycznych u dzieci poniżej drugiego roku życia skonsultuj się z aromaterapeutą lub lekarzem. Zawsze należy unikać stosowania na skórę ostrych olejków, takich jak na przykład: Cynamon, Goździk czy Oregano.
Zawsze zalecamy aby stosować olej bazowy do olejków eterycznych, taki jak olejek jojoba, kokosowy, ze słodkich migdałów lub pestek winogron, gdy używamy czyste olejki eteryczne oraz mieszanki olejków, miejscowo na skórę.
Add comment